1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Gümüş Nasıl Parlatılır, Evde Gümüş Eşyaları Parlatmanın 7 Farklı Yöntemi!

Gümüş Nasıl Parlatılır, Evde Gümüş Eşyaları Parlatmanın 7 Farklı Yöntemi!

Gümüş eşyalarınıza ne kadar iyi bakarsanız bakın, zamanla doğal olarak kararırlar. Bu yazımız da sizler için evde gümüş eşyaları rahat bir şekilde temizleyebilmeniz için izleyebileceğiniz 7 farklı yöntemi sunuyoruz.

Gümüş takılar, bakır eşyalar ve mutfak eşyaları zamanla parlaklıklarını kaybetme ve kararma eğilimindedir. Bu kararmanın nedeni havadaki gümüş ve kükürt arasındaki kimyasal reaksiyonun bir sonucudur. Ancak takılarınızı kusursuz gümüş halinde muhafaza etmek için mutlaka temizlemeli ve düzenli olarak bakımını yapmalısınız. Neyse ki, gümüşü temizlemek düşündüğünüz kadar zor değil. Tuz ve kabartma tozu gibi birkaç ev eşyası ile gümüş eşyalardaki kararmaları kolayca giderebilirsiniz.

Gümüşünüzü temizlemek için hangi yöntemi seçerseniz seçin, uygulayabileceğiniz iyi bir temel kural vardır: Temizlediğiniz gümüş parçası değerli veya antikaysa, tüm parçaya uygulamadan önce göze çarpmayan bir noktada bir nokta testi yapın.

Gümüş Nasıl Parlatılır, Evde Uygulayabileceğiniz 7 Farklı Yöntem;

1. Kabartma tozu ve alüminyum folyo

gümüş nasıl parlatılır
gümüşleri kabartma tozu ve alüminyum folyo kullanarak temizleyin

Bu yöntem gümüş takıları temizlemenin popüler ve kolay yollarından biridir. Gümüş takılarınız sarıya veya siyaha dönerse bu basit yöntemi kullanarak durumu tersine çevirebilirsiniz. Pahalı bir ürün almanıza gerek yok, bunu evinizde bulunan eşyalarla yapabilirsiniz. En zor kararma durumlarında bu düşük maliyetli ve kolay yöntem, mücevherlerinizi 30 saniye – 3 dakika içinde (gümüşünüzün durumuna bağlı olarak) temizleyecektir.

İlk önce suyu kaynatın. (Kasenin tepesine ulaşacak kadar su olması gerektiğini unutmayın). Ardından, kasenizi / kabınızı alın ve parlak tarafı yukarı gelecek şekilde alüminyum folyo ile hizalayın. Bundan sonra, kaseye her bir bardak su ile 1 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin ve çözelti köpürecektir.

Şimdi, gümüş takıları hemen tabağa yerleştirin, takıların alüminyum folyoya değdiğinden emin olun – bu, kimyasal reaksiyonun gerçekleşmesi için sürecin önemli bir parçasıdır. Çözeltide 2-5 dakika bekletin.

Eğer kararma seviyesi gerçekten kötüyse 10 dakikaya kadar bırakabilirsiniz. Sonunda takıları güvenli bir şekilde çıkarın; soğuk su altında durulayın ve kuru temizleme bezi ile temizleyin. Bu kadar! Şaşırmaya hazır olun!


2. Limon ve Tuz banyosu

gümüş nasıl parlatılır
gümüş eşyaları limon ve tuz banyosu kullanarak temizleyin

Bu yöntem daha çok bakırları ve gümüş kaplarını günlük olarak temizlemek için kullanılır. Bu yöntemi kullanmak için 1 limonu 3 yemek kaşığı tuz ve sıcak su ile bir kaseye sıkmanız ve kararmış bileziği 5 dakika orada dinlenmeye bırakmanız yeterlidir. Bittiğinde, çıkarın ve yumuşak bir bezle ovalayın. Bunu yapmak, lekeyi çıkarmanıza yardımcı olacaktır.


3. Ketçap

gümüş nasıl parlatılır
gümüş eşyaları evde temizlemek için ketçap kullanabilirsiniz

Ketçap‘ı evde gümüş eşyaları temizlemek için de kullanabilirsiniz. Sadece bir kağıt havluya az miktarda ketçap sıkmanız ve kararmış bölgelere hafifçe sürmeniz yeterlidir. Gümüşünüz parlamıyorsa, ketçapı 15 ila 20 dakika bekletin, ardından yumuşak bir bezle ovalayın ve durulayın. Şamdanlar veya süslü gümüş eşyalar gibi dokulu ayrıntılara sahip öğeler için bu yöntemi kullanıyorsanız, çatlaklar arasında temizlemek için bir diş fırçası kullanabilirsiniz.


4. Çamaşır deterjanı

gümüş nasıl parlatılır
gümüş eşyaların temizliğinde evde çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz

Çamaşır deterjanı gümüş kararmasını gidermek için kullanılan eski ve popüler bir çözümdür. Küçük bir bardak deterjanı bir kase sıcak suya dökmeniz ve gümüş takıları içine yerleştirmeniz yeterlidir. 5-7 dakika bekletin, çıkarın ve bir bezle ovalayın. Çamaşır deterjanı suyla reaksiyona girerek köpüklü bir madde oluşturur. Karartıyı kaldıracak ve gümüşte ki kiri veya pisliği temizleyecektir.


5. Diş macunu

gümüş nasıl parlatılır
gümüş eşyaları evde temizlemek için diş macunu kullanabilirsiniz

Diş macunu, kolay temizleme yöntemlerinden biridir. Sadece bir tabağa bezelye büyüklüğünde diş macunu alın ve cilalamak ve lekeyi temizlemek için  gümüş eşyayı dairesel hareketlerle ovalayın. 5 dakika bekletin ve ardından diş macununu suyla durulayın. Bu işlemden sonra eşya temizlenir.


6. Sirke

gümüş nasıl parlatılır
gümüş eşyalarınızı evde temizlemek için sirke kullanabilirsiniz

Sirke, su ve kabartma tozu birlikte kararmış gümüşleriniz de dahil olmak üzere birçok şey için harika bir seçenek. Bu yöntemi kullanmak için bir kase ılık suda 1/2 bardak sirke ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırmanız yeterlidir. Gümüşün 2 ila 3 saat ıslanmasına izin verin. Ardından soğuk suyla durulayın ve kurumasını bekleyin.


7. El Dezenfektanı

gümüş nasıl parlatılır
eşyaları evde temizlemek için el dezenfektanı kullanabilirsiniz

Devam eden koronavirüs pandemisi ile el dezenfektanları en kolay bulunabilen ürünler haline geldi. Bununla birlikte, el dezenfektanı sadece mikroplarla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda gümüşten kiri ve lekeyi çıkarmak için de harika bir tekniktir. Kuru bir bez üzerine birkaç damla sıkın ve parlatmaya başlayın.

evde cam silme suyu nasil hazirlanir
Önerilen Yazı
Evde Cam Silme Suyu Nasıl Hazırlanır ? İşte Cam Silmenin Püf Noktaları
Yorum Yap

Yorum Yap