Sağlık

Günde Ne Kadar Protein Alınmalı?

Günlük protein alımı kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı değerlendirilir. Bu yazımız da sizler için günlük almanız gereken protein miktarını inceledik...

Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde aktivitelerini yerine getirebilmesi için günlük protein alımınız son derece önemlidir. Yeterince protein almamak sağlığınızı ve vücut kompozisyonunuzu kötü bir şekilde etkileyecektir.

Dünya sağlık örgütü günlük protein alımını şu şekilde açıklıyor;

=>Ortalama hareketsiz bir erkek için için günde 56 gram protein,
=>Ortalama hareketsiz kadın için günde 46 gram protein.

İhtiyacınız olan protein miktarı, aktivite seviyeniz, yaşınız, kas kütleniz, fiziksel hedefleriniz ve genel sağlığınız dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Protein Nedir, Neden Önemlidir?


Protein nedir ve neden önemlidir?

Proteinler vücudunuzun temel yapı taşlarıdır. Kaslar, tendonlar, organlar ve derinin yanı sıra birçok önemli işlevi yerine getiren enzimler, hormonlar, nörotransmiterler ve çeşitli moleküller kullanılırlar.

Proteinler, bir ipteki boncuklar gibi birbirine bağlanan amino asitler adı verilen daha küçük moleküllerden oluşur. Bu bağlantılı amino asitler, daha sonra karmaşık şekillere katlanan uzun protein zincirleri oluşturur.

Vücudunuz bu amino asitlerden bazılarını üretir, ancak temel amino asitler olarak bilinen diğerlerini beslenmeniz ile elde etmelisiniz.

Protein sadece miktar değil, aynı zamanda nitelikle de ilgilidir.

Genel olarak hayvansal protein , tam anlamıyla yararlanmanız için gerekli tüm amino asitleri doğru oranda sağlar.

Her gün et, balık, yumurta veya süt ürünleri gibi hayvansal ürünler yiyorsanız, muhtemelen yeterince protein alıyorsunuzdur.

Bununla birlikte, hayvansal gıdalar yemiyorsanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm protein ve temel amino asitleri almak daha zor olabilir.

Buna da Bakınız; 2021’de Kas Yapmak İçin Kullanabileceğiniz En İyi 10 Protein Tozu


Protein Almanın Sağlık Açısından Bir Zararı Var mıdır?

Proteinin sağlıklı insanlarda böbrek fonksiyonu üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Araştırmalar proteinlerin kemik sağlığının iyileşmesine yol açtığını bilimse olarak göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu