Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz ?

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz ?

İnsan vücudunun yaklaşık % 60’ı sudur. Vücudunuzdan sürekli olarak, özellikle idrar ve ter yoluyla su kaybediyorsunuz. Dehidrasyonu önlemek için yeterli miktarda su içmeniz gerekir.

Her gün ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda birçok farklı görüş vardır.

Sağlık yetkilileri genellikle yaklaşık 2 litre su içilmesini öneriyor. Bununla birlikte, bazı sağlık uzmanları susuz olmasanız bile gün boyunca sürekli olarak su yudumlamanız gerektiğine inanmaktadır.

Bu makale, gerçeği kurgudan ayırmak için bazı su alımı çalışmalarına göz atıyor ve su alımının kişisel ihtiyaçlarınıza nasıl kolayca uyacağını açıklıyor.

Günlük su alımı enerji seviyelerini ve beyin fonksiyonlarını etkiler mi?

Günlük İçilecek Su Miktarı

Birçok insan, gün boyunca su içmediği zamanlarda, enerji seviyelerinin ve beyin fonksiyonlarının düşmeye başladığını iddia ediyor. Ve bunu destekleyecek çok sayıda çalışma var.

Kadınlarda yapılan bir çalışma, egzersiz sonrası% 1.36’lık bir sıvı kaybının ruh halini ve konsantrasyonunu bozduğunu ve baş ağrılarının sıklığını arttırdığını gösterdi.

Diğer çalışmalar, egzersiz veya sıcaklığın neden olduğu hafif dehidrasyonun (vücut ağırlığının% 1-3’ü) beyin fonksiyonunun diğer birçok yönüne zarar verebileceğini göstermektedir.

Hafif dehidrasyon, fiziksel performansı olumsuz yönde etkileyerek dayanıklılığın azalmasına neden olabilir…

ÖZET

Egzersiz veya sıcaklığın neden olduğu hafif dehidrasyonun hem fiziksel hem de zihinsel performansınız üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Çok Su İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu?

Artan su alımının metabolizmanızı artırarak ve iştahınızı azaltarak vücut ağırlığını azaltabileceği konusunda birçok iddia vardır.

Yapılan çalışmalara göre, 500 ml su içmek metabolizmayı geçici olarak % 24-30 oranında artırabilir

Araştırmacılar, bir günde 2 litre içmenin enerji tüketimini günde yaklaşık 96 kalori artırdığını tahmin ediyorlar.

Ek olarak, soğuk su içmek faydalı olabilir, çünkü vücudunuzun suyu vücut sıcaklığına ısıtmak için daha fazla kalori harcaması gerekecektir.

Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce içme suyu, özellikle yaşlı bireylerde tükettiğiniz kalori miktarını da azaltabilir.

Bir çalışma, her öğünden önce 500 ml su içen diyetisyenlerin, 12 hafta boyunca% 44 daha fazla kilo verdiğini göstermiştir.

Genel olarak, özellikle yemeklerden önce yeterli miktarda su içmenin önemli bir kilo kaybı yararı olabileceği görülmektedir. Özellikle sağlıklı bir diyetle birleştirildiğinde daha verimli olacaktır.

Dahası, yeterli su alımının başka sağlık yararları da vardır .

ÖZET

İçme suyu, metabolizmada hafif, geçici artışlara neden olabilir ve her öğünden yaklaşık yarım saat önce içmek, otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlayabilir. Bu etkilerin her ikisi de kilo kaybına katkıda bulunur.

Fazla Su İçmek Sağlık Sorunlarının Önlenmesine Yardımcı Olur mu?

Bazı sağlık problemlerinin artan su alımına iyi yanıt verdiği düşünülmektedir:

Kabızlık: Artan su alımı, çok yaygın bir sorun olan kabızlığa yardımcı olabilir .
Kanser: Bazı çalışmalar, daha fazla su içenlerin mesane ve kolorektal kanser riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor, ancak diğer çalışmalar hiçbir etki bulamıyor.
Böbrek taşları: Artan su alımı böbrek taşı riskini azaltabilir
Akne ve cilt hidrasyonu: Suyun cildi nemlendirmeye ve akneyi azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair birçok anekdot raporu vardır . Şimdiye kadar hiçbir çalışma bunu doğrulamamış veya reddetmiştir.

ÖZET

Fazla su içmek, kabızlık ve böbrek taşları gibi bazı sağlık sorunlarına yardımcı olabilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diğer İçecekler Sıvı Dengesine Katkıda Bulunabilir mi?

Sıvı dengenize katkıda bulunan tek içecek sade su değildir. Diğer içecekler ve yiyecekler önemli bir etkiye sahip olabilir.

Çoğu gıdada su bulunmaktadır. Et, balık, yumurta ve özellikle meyve ve sebzelerde önemli miktarda su bulunur.

GENEL OLARAK

Çoğu insan beyindeki susuzluk mekanizması çok etkili olduğu için su alımlarını bilinçli olarak düşünmek zorunda değildir. Bununla birlikte, bazı koşullar su alımına daha fazla dikkat edilmesini gerektirir.

Günde İçilmesi Gereken En Faydalı Su Miktarı Ne Kadardır?

Günün sonunda, kimse size tam olarak ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu söyleyemez. Bu kişiden kişiye göre değişecektir.

Sizin için en iyi olanı görmek için deneme yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bazı insanlar normalden daha fazla su ile daha iyi çalışabilirler.

Ne Zaman Su İçmeliyim?

Susadığın zaman iç.

Yüksek ısı ve egzersiz sırasında, kayıp sıvıları telafi edecek kadar içtiğinizden emin olun.
Bu kadar!


Sağlık Hakkında Faydalı Olan Diğer Yazılarımız

Karaciğer İçin En Faydalı ve En Zararlı 14 Besin
Kalp Krizi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
Tansiyon Değerleri Okuma ve Anlama

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER