Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), G1 sınıfı özelliğine sahip olan bir jeomanyetik fırtınanın Dünya'yı vurmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Uzmanların arka arkaya yapmış olduğu açıklamalar b...

İngiltere'nin yeni Başbakanı Liz Truss kimdir İngiltere'nin yeni Başbakanı Liz Truss kimdir
Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), G1 sınıfı özelliğine sahip olan bir jeomanyetik fırtınanın Dünya'yı vurmasının muhtemel olduğunu açıkladı. Uzmanların arka arkaya yapmış olduğu açıklamalar büyük yankı uyandırdı. Dünya gündemine ilişkin yapılmış olan açıklamada, Güneş'in yüzeyinde oluşan deliklerin dünyaya fırtınalar getirdiği belirtildi. Bu nedenle de güneş fırtınası nedir, neden olur ve zararları var mıdır varsa nelerdir gibi sorular insanlar tarafından daha da gündeme getirilmeye, internette çok fazla araştırılmaya başlandı.

Güneş Fırtınası Nedir?

Güneş patlamaları sonucunda, Güneş'in "korona" adı verilen üst katmanlarından uzaya fırlatılan elektron ve protonlardan oluşan bir plazmada son derece yüklü parçacık çeşitlerinin oluşturduğu güneş rüzgârının etkisi, Dünya'nın manyetik alanını etkiler. Buna güneş fırtınası denir. Dünya tarihindeki en şiddetli dereceye sahip olan güneş fırtınası 1859'da meydana geldi. Carrington olayı olarak da bilinmekte olan ve pek çok etki göstermiş olan bu güneş fırtınası, genellikle kutupların yakınında gözlenen auroraların ekvatora ulaşmasıyla sonuçlandı. [caption id="attachment_46588" align="alignnone" width="1024"]Güneş Fırtınası Nedir, Neden Olur? Güneş Fırtınası Nedir, Neden Olur?[/caption]

Güneş Fırtınasının Nedenleri

Güneş fırtınasının nedenleri noktasına bakıldığında Güneş'in yüzeyindeki karanlık "noktalarda", Güneş'in manyetik alanındaki bir tür kısa devre radyasyona ve plazma patlamalarına neden olur. Bu patlamalar sonucunda X-ışınları ve ultraviyole ışınları gibi ışınlar yayılır. Güneş fırtınaları olarak da adlandırılan jeomanyetik fırtınalar, güneş rüzgar şok dalgalarının veya manyetik bulutların neden olduğu, Dünya'nın manyetosferindeki geçici rahatsızlıklardır. Jeomanyetik fırtınaya neden olan sorun güneşin koronalın kütle atımı (CME) olarak adlandırılan şey veya koronal deliklerden kaynaklanan yüksek hızlı  güneş rüzgarı akışı olabilir.

Güneş Fırtınasının Zararları Nelerdir?

Normal derece yoğunluğa sahip olan güneş fırtınalarının insan yaşamı veyahut ta Dünya’daki diğer tüm türlerin üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinmemektedir. Ancak detaylıca araştırma yapmış ve araştırma yapmaya da devam eden uzmanlar elektrik altyapısına ek olarak, aşırı güneş fırtınalarının canlı bazı organizmalar için yüksek derecede sağlık riskleri oluşturabileceğini de söylüyor. Hatta bazı fırtınaların ölümcül derecede güçlü bir yapıda olduğunu söylüyor. Bu tehlikeler, elektrik şebekelerinde bulunmakta olan dalgalanmaları azaltma, Kuzey Kutbu ve  çevresindeki uydular ve bölgelerde auroraları tutuşturma potansiyelini içerir.