Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Güneş Koruyucu Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin !

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? Güneş Koruyucu Seçerken Bunlara Mutlaka Dikkat Edin !

Güneşin zararlı ışınlarının ciltte çok yoğun yaşlanma ve lekeler oluşturabileceğini biliyor muydunuz? Güneş kremi ve koruyucuları en çok yaz aylarında kullanılsa bile artık her mevsim ve her yerde kullanılması uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Bunun sebebi güneş ışınlarının kış, ilkbahar, sonbahar demeden her dönemde cildinize hasar veriyor olması üstelik evde olsanız bile balkonda, bahçede, terasta kaldığınız süre boyunca bu ışınlara maruz kalabilirsiniz. Cildinizi koruyamazsanız teninizin varolan doğal koruyucu katmanına zarar verirsiniz. Her mevsim cildinizi koruma altına almak için cildinize en uygun güneş kremini bulmalısınız ve düzenli olarak kullanmalısınız.

Güneş Kremi Seçimi

İlgili İçerik; Neden Güneş Yanığını Sirke ile Tedavi Etmemelisiniz?

Cilt Tipinize Uygun Olmalı !

Kullanacağınız güneş koruyucuyu seçerken herkes için farklı özellikler aranır öncelikle ürünün cilt tipinize uygun olması, satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktadır.

Yağlı ve akneye eğilimli ciltler ciltler; Jel, köpük ve krem kıvamında formunda yağlı olmayan su bazlı ürünleri kullanması gerekir. İçeriğindeki ​hiyalüronik asit olmalı bu sayede cildi yağlandırmadan nemlendirir ve güneşe karşı etkili koruma sağlar.

Kuru ve hassas ciltler; Yoğun nemlendirici özelliği bulunan daha sıvı ve krem formundaki ürünleri kullanmalıdır. Cildi güneşten korumanın yanı sıra nem ve mineral takviyesi uygulayarak güçlendirmeyi amaçlayan ürünlerden yana olmalıdır.

Karma ciltler ise; Yine su bazlı ve tüm ciltler için uygun olan ürünler kullanılabilir.

Lekeli ciltler ; Cildin doğal bariyerini güçlendirmeye yönelik ve kolajen desteği sağlayan ürünlerden yana yapılmalıdır. Ayrıca yeni lekelerin oluşumunu önlemek açısından, seçilen güneş kreminin koruma faktörü daha yüksek olmalıdır.

Hassas ciltler Güneş kremi seçerken koruma faktörü 40-50 civarında seyreden ürünlerden yana olmalıdır. Ayrıca bu ürünlerin cildi yatıştırıcı özellikte nemlendirici bakım uygulayan bir ürün olmalı.

En Az 30 Faktör Olmalı!

Güneş kreminizin koruyucu faktörünün UV ışınlarına karşı ne kadar etkin olduğunu gösterir. UV ışınlarına karşı doğru bir koruma için, yetişkinler için ürün en az 30 faktör olmalıdır.

Cilt Sorunlarınıza Karşı Bakım Yapmalı!

Belirli bir cilt sorununa sahipseniz satın alacağınız güneş kremi, soruna yönelik bakıma da uygun olmalıdır. Akneli ciltler su bazlı ürün tercih etmelidir , leke karşıtı ve anti aging bakım yapan ve UV ışınlarına karşı cildi koruma sağlayan ürünler kullanmalı.

UV ışınlarına Karşı Filtresi Olmalı!

Seçeceğiniz güneş ürünün UV filtresinin olması ürünün kapasitesini artırır ve cildi bu olumsuz durumlara karşı korumaya yardımcı olur.

Suya Dayanıklı Olmalı!

Kullanacağınız ürünün suya dayanıklı olması özellikle yaz aylarında denize girdiğinizde ya da terlediğinizde güneşten korumaya devam etmesi açısından önemlidir.

Kremin İçeriği Yetkin Olmalı !

Cilde zarar veren UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma içeren yani “geniş spektrumlu” olarak adlandırılan kremler çok daha fazla koruma sağlayacaktır. Bu nedenle güneş kremi alırken içeriğine mutlaka bakılmalı ve içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunan kremler tercih edilmeli. Bu maddeler UV ışınlarına karşı oldukça etkilidir. Genellikle içeriği yağ bazlı güneş kremleri bulunuyor ancak biz su bazlı ürünler kullanmanızı öneririz.

Üretim ve Tüketim Tarihine Dikkat Edin :

Güneş kreminin üretim tarihi önemlidir çünkü krem rafta beklerken içeriğindeki koruma bileşenlerinin etkisi azalır. Bu nedenle en yakın tarihte üretilen ürünleri almanız daha etkili bir koruma sağlayacaktır. Son kullanım tarihi geçmiş yada yakın tarihinde bitecek olan ürünleri kullanmayınız.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER