Güneş Neden Doğudan Doğar, Batıdan Batar ?

Güneş Neden Doğudan Doğar, Batıdan Batar ?

Güneş doğudan doğar ve gün batımı yaklaştıkça giderek batıya doğru hareket eder. Dünyanın doğu tarafındaki yerler, batıdaki konumlardan önce güneş ışığına maruz kalır ve bu da zaman dilimlerinde bir farkla sonuçlanır . Kuzey ya da güney yarımkürede olmanıza bakılmaksızın, güneş her zaman doğuda yükselecek ve batıda batacaktır. Güneş, yıldızlar ve ay doğuda yükselir ve her zaman batıya yerleşir, çünkü dünya doğuya doğru döner.

Güneş Neden Doğudan Doğar ?

Her sabah, dünyanın dönüş anına bağlı olarak, güneşin doğudaki ufkundan yükseldiğini görüyoruz. Güneşin doğuşu ve batması çeşitli nedenlere bağlı olarak tüm yıl boyunca değişir. Güneşin doğuş zamanlaması, izleyicinin rakım, saat dilimi, boylamı ve enleminden etkilenir. Dünyanın eksenel eğimi güneşin doğuşunu ve gezegenin yıllık eliptik yörüngedeki hareketini büyük ölçüde etkiler.

Ekinoks

Güneşin doğuda doğup batıda battığını söylediğimizde ekinoks konusunu anlamalıyız. Güneş sadece tam doğuda doğar ve yılın iki günü tam batıda batar. Evrenin neresinde olursa olsun, güneşin tam doğudan doğduğu ve 21 Mart ve 21 Eylül’de tam batıda belirdiği görülecektir. İki tarih sonbahar ekinoksu ve bahar ekinoksu olarak bilinir. Diğer günlerde, gündoğumu tam doğunun kuzeyine veya tam batıya doğru değişecek ve yükselecektir.

Güneşin doğuda doğup batıda battığı gözlemine rağmen, aslında tek bir konumda kalır. Güneş, güneş sisteminde merkezlenir, bu nedenle ne yükselir ne de batar. Güneşin doğuşunun ve batışının gözlemlenmesi , dünyanın dönmesinden kaynaklanmaktadır. İşlem 24 saatte bir gerçekleşir ve dönüş doğuya doğrudur. Dünya saat yönünde döndükçe, güneş ışığı dünyanın farklı yerlerine farklı zamanlarda ulaşır. Güneş ışınlarını alan ilk noktalar doğudadır. Noktalar dönüşteki ilerlemeden dolayı güneş ışığını terk etmeye başladığında, karanlık yerleşmeye başlar. Genel görünüş batıya doğru ayarlanmış olmasıdır. Gerçek şu ki, güneş etrafımızda dönüyor gibi görünüyor çünkü dünya sadece yörüngede değil, aynı zamanda dönerken kendi ekseni üzerinde de dönüyor.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER