Ressam camiasının ünlü isimlerinden Günseli Kato kimdir? Nereli, kaç yaşında, Günseli Kato kadınlar hakkında ne dedi?

Ünlü Ressam Günseli Kato katılmış olduğu bir canlı yayında kadınlar hakkında açıklamaları tartışma konusu oldu. Kadın ve annelik üzerine konuşan Ressam Günseli Kato kadınlar hakkında ne dedi? Detaylar haberimizde sizlerle...

Oyuncu Ceyda Düvenci'nin NTV ekranlarında sunmaya başladığı "Bambaşka Sohbetler" programının bu haftaki konuğu seramik sanatçısı ve ressam Günseli Kato oldu.  Uzun yıllar Japonya’da kalan ve burada evlenip çocuk sahibi olan Kato, programda tartışmalara neden olacak açıklamalarda bulundu. 

Arka Sokaklar Hülya Kimdir? Instagram Hesabı Arka Sokaklar Hülya Kimdir? Instagram Hesabı

GÜNSELİ KATO'NUN SÖZLERİNE TEPKİ YAĞDI


Annelik hakkında iddialı sözler sarf eden Kato, “Çocuk doğurmak kadar güzel bir şey yok bir kadın için. Kadın çocuk doğurmuyorsa eksiği vardır.” dedi. “Kadının kadın olması için çocuk doğurması gerekir” diyen Kato, şöyle devam etti:  “Ekonomik durum ve yaşadığı ortam ayrı mesele tabii... Doğurduğunuz andan itibaren mertebe kat ediyorsunuz, insan olarak bir canlıya can vermek ve onu büyütmek... Erkekler için bunu söyleyemeyeceğim maalesef. İyi ki doğurdum ama Japonya’da doğurdum.”

GÜNSEL KATO KİMDİR? NERELİ KAÇ YAŞINDA?


1956 yılında İstanbul'da doğdu. Resim çalışmaları, 1974 yılında Prof. Dr. Süheyl Ünver’in Topkapı Sarayı Müzesi’nde yaptığı minyatür çalışmalarına katılmasıyla başladı ve iki yıl sonra Topkapı Sarayı Nakışhanesi Süsleme Sanatları Bölümü’ne atandı. 1980 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nü bitirdi. Gençlik yılları, tarihe düşkünlüğü ile Süleymaniye, Topkapı, Beyazıt kütüphanelerinde geçti. 1981 yılında Japonya'da verilen Sato Bursu'nu kazandı ve Tokyo Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Geleneksel Japon Resmi Bölümü'nde Profesör Hirayama Ikuo ile çalışarak eğitimini Japonya'da tamamladı.1983 yılından bu yana Japonya'da Türk minyatür sanatı üzerine dersler vermektedir.