Hafıza Sildirme Yöntemi Nedir, Trans Manyetik Stimülasyon Nasıl Yapılır ?

Hafıza Sildirme Yöntemi Nedir, Trans Manyetik Stimülasyon Nasıl Yapılır ?

Son zamanlarda ünlü isimlerin yaptırdığı iddia edilen hafıza sildirme yöntemi yani bilinen adı ile “Trans Manyetik Stimülasyon” yöntemi google üzerinde ki aramalarda son zamanların en popüler aramaları arasında yer alıyor. Ünlü isimlerin geçmişte kalmış, kötü anılarını sildirmek için denedikleri bu efsane yöntem bir çok kişi tarafından büyük bir merak konusu oldu. Yurt dışında ki ünlü isimlerin yanı sıra bu yöntem ülkemizde de sık bir şekilde kullanılmaya başlandı. Hafıza sildirme yöntemini ülkemizde son olarak Lerzan Mutlu’nun yaptırdığı öğrenildi. Peki hafıza sildirme yöntemi gerçekten işe yarıyor mu? Trans Manyetik Stimülasyon nasıl yapılır? gibi sorularınızın en net cevapları bu yazımız da sizlerle.

Alternatif bir tedavi yöntemi olan trans manyetik stimülasyon ilk kez 1903 senesinde denendi. Psikyatrik bir yöntem olan “TMS”,  aşırı derecede ilerlemiş depresyon hastaları için kullanıldı. Yöntem kişinin hafızasındaki kötü anıları unutturmak için uygulanıyor. Bir uyarıcı bobin ile insan beynine güçlü elektronik akım sağlanır. Bobin kafaya yerleştirilerek saçlardan deri olan kısımda yoğunlaştırılır. Sandalyeye oturtularak yapılan yöntem de bilinç kaybı olmaz fakat hasta küçük elektrikli akım sebebi ile ürperti yaşar.

Ülkemizde son 5 senedir bazı ünlülerin yaşadıkları ağır travmaları unutmak için uyguladığına yönelik iddialarla beraber yöntem merak konusu oldu. İlk olarak Merve Boluğur’un boşanma haberinden sonra yaptırdığı iddia edilmişti. Daha sonra ise Yağmur Tanrısevin yaptığı ortaya çıktı. Son zamanalar da ise uzun süredir ekranlardan uzak duran Lerzan Mutlu yaptığını açıkladı. Mutlu, “Hollywood ünlülerinin de yaptırdığı bir şey. Böyle bir teknik var. Şu an birinci seansıma girdim. Hayatıma giren bütün gereksizleri sildiriyorum. Ortalık yılan kaynıyor” yaptırdığı işlem hakkında böyle konuştu.


Hafıza Sildirme Yöntemi (Trans Manyetik Stimülasyon) Nedir ?

Geçmişinde yaşadığı kötü olaylar nedeni ile psikolojik sorunları olan kişilerin yaşadıkları kötü anıları silme ya da hafızayı tamamen silerek hayata yeniden başlamalarını sağlamak adına 17. yüzyıl da ortaya çıkan bir yöntemdir. O senelerde yöntem akıl hastaları ve hayvanlar üzerinde denenmiştir. Olumlu etkiler alınsa da yan etkileri oldukça ağır olduğundan uzun süre şiddeti ağırlaşmadıkça hastalara uygulanmaktan kaçınılmıştır. Teknolojinin gelişimi ile geliştirilen bibonlar şizofreni hastaları için uygun hale getirilmiştir. Fakat tedavi sonuçlarının olumsuzluğu fazla olduğundan yaygın olarak kullanılmamaktadır. Son olarak günümüzde bu yöntemde belirli bölgeler tespit edilip yapıldığı için kullanımı artış göstermiştir.

Hafıza Sildirme Yöntemi (Trans Manyetik Stimülasyon) Yönteminin Yan Etkileri Nelerdir ?

Beyin akışını ve sinirsel sistemi değiştiren bu yöntem son derece ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Yapılan bazı hastalarda şiddetli baş ağrısı, motor hareketlerinde dengesizlik ve kaslarda karıncalanma hissi gibi durumların yanı sıra nöbet geçirme gibi şiddetli sonuçlara da neden olur. Ayrıca duyu organlarında da azalma meydana gelebilir.


Hafıza Sildirme Ücreti Ne Kadardır ?

Trans Manyetik Stimülasyon olarak bilinen hafıza sildirme yöntemine ait net bir ücret yoktur. Yapılan tedavinin fiyatı uygulayan uzman kişi tarafından belirlendiği iddia edilmektedir.

Buna da Bakınız; Tarihte En Ölümcül Salgın Hastalıklar

 • Yorumlar 4
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  • Yunus26 Eylül 2020 17:56

   Gerçekten böyle.bir şey olması imkansız inanmayın böle şeylere

  • Yunus27 Eylül 2020 17:20

   Bu ne saçma bir olay böle gerçekten böle birşey olabilir mi

  • Selöa27 Eylül 2020 17:53

   Iyı garı her sey bu kadar kolaydı zatem

  • Ramazan15 Ekim 2020 16:56

   Inanmayın bole seylere unlulerın uydurması jepsı

BENZER İÇERİKLER