Hakkımızda

Okubak.com, Nisan 2019 tarihi ile yayın hayatına başlamış; Sunduğu yayınlar ile toplumun bir çok kesimine ve yaşadıkları dünyayı merak edenlere bilgi kaynağı olmaya çalışıyoruz.

Okubak.com, aşağıdakileri taahhüt eden saygılı, çeşitli bir editoryal ve geliştirme ekibi tarafından yönetilmektedir:

  • Yayınlarımız da hem eğitici hem de gerçekler açısından doğru olan ilgi çekici ve erişilebilir içerik sağlıyoruz.
  • Dünyamız hakkında iyi araştırılmış ve güvenilir kaynaklardan gelen saygın gerçekleri sunuyoruz.
  • Ders planlarını tamamlayan geniş bir harita ve tablo veritabanına ev sahipliği yaparak dünyanın her yerindeki eğitimciler ve öğrenciler için bir kaynak sağlıyoruz.
  • Güvenli ve keyifli bir web tarama deneyimi sağlıyoruz.

Ortak Değerlerimiz

Okubak.com, geniş açıdan bakıldığında, her türlü mecradan, 7 gün 24 saat boyunca, haber, bilgi, içerik ve hizmet sunan; gündemi sürekli takip eden ve ettiren, okuru ve izleyicisiyle karşılıklı diyaloğa giren ve hayatlarına değer katan lider bir medya kuruluşu olma amacı ile 2019 senesinde ilk girişimini gerçekleştirmiştir. Bizi tercih eden okur ve izleyicilerimize, mümkün olan en yüksek kalitede, etik değerlere uygun, yaratıcı, özgün, ama her zaman izleyicilerimize ve okurlarımıza saygılı bir yayıncılık faaliyeti sunmaktayız. Kaynağı olmayan hiç bir bilgiyi kullanıcılarımıza sunmamaktayız.

Bağımsızlık

Çalışanlarımız ve biz, mesleki çalışmalarımızı her türlü çıkar ve nüfuz ilişkisinin dışında tutar; Grubun, kurumunun ve şahsının itibarını sarsacak türden bir faaliyet ve organizasyon içinde olamaz, bağımsızlığına gölge düşürecek çıkar çatışması durumlarından uzak durur. Yayınlarımızda yer alan; ilân, reklâm, sponsorluk gibi ticari unsurları ve bu nitelikleri hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde ayrıştırıyor ve belirtiyoruz. Yayının ana unsurlarından olmadığı sürece şirketler ile ticarî ürünlerin isim ve markasını kullanmamaya özen gösteriyoruz. İlân-reklâm kaynaklarından herhangi bir telkin, tavsiye ile yayın yapmıyoruz, yapmamak için özen gösteriyoruz. Okuyuculara harika bir reklam deneyimi sunmaya çalışsak da, reklamlar Okubak.com ‘un görüşlerini yansıtmayabilir.

Doğruluk ve Gerçeklik

Yayınlarımızın genel amacı; Gerçekleri çarpıtmadan, hiç bir şekilde abartı yapmadan, hiçbir baskı ya da çıkar grubunun etkisi altında kalmadan, objektif bir biçimde kamuoyuna sunmaktır. Bu bağlamda tüm çalışmalarımız, söz konusu unsurlar üzerine inşa edilmektedir. İzleyicimizi ve okurumuzu, bilinçli olarak, kasten yanıltmamak; bilgi ve özen eksikliğimizden kaynaklanan yanıltmaları en aza indirmek ve en kısa zamanda düzeltmek bilinci de, başlıca hedefimizdir.

Tarafsızlık

Hakkaniyet tarafsızlık ve çoğulculuk, yayınlarımızın tümü dikkate alındığında, sahip olduğumuz, uyguladığımız ve de uygulamaya devam etmekten usanmayacağımız ölçütlerimizdendir.

Toplum Değerlerine Uyum

Toplumumuzun değerlerini sunduğumuz yayınları beslemekte olan derin ve güvenilir bir kaynak olarak görüyoruz. Yayınlarımızın tamamı toplumumuz ile çelişmeyen, değerlerine zıt olmayan bir biçimde hazırlanmaktadır. Şiddet olgusu ve suç olaylarını içeren her türlü yayında, insanları ve özellikle 18 yaş altı çocukları etkileyebilecek, özendirici veya yöntem öğretici olabilecek ayrıntılara, şiddeti yücelten, sırtını sıvazlayan dil ve anlatım unsurlarına yer vermiyoruz.

Yayınlarımızda,  insanları ırkı, milleti, toplumsal sınıfı, dili, dini inanç veya inançsızlığı, meslek grubu ve fiziki veya zihni engelleri ile tanımlamaktan; bu özellikleriyle alay, küçümseme, aşağılama konusu yapmaktan kaçınıyoruz. Bir grup ya da kişiyi, muhtelif sıfat, değerlendirme ve yöntemlerle ötekileştirmeye çalışmıyor, nefret öznesi haline getirilmiyoruz ve getirmemeye devam edeceğiz. Nefret suçlarını çağrıştıracak ifadelere hiç bir zaman yer vermiyoruz. Kişi ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan lakap ve yakıştırmalar kullanmıyoruz.

Kişilik Hakları ve Özel Hayatın Korunması

Bütün haber ve gönderilerimizde kişilerin özel yaşamına saygı duyuyoruz. Kişilerin özel yaşantısını, haberleşmesini, yazışmalarını, belgelerini; mahremiyet ilkesinin gereklerini göz ardı etmemizi gerektirecek bir kamu yararı olmadıkça açıklamıyoruz, açıklama taraftarı olmuyor, açıklayan kurumlara destek sunmuyoruz.

Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik

Kullanıcılara sunduğumuz bütün yayınlarımız da onlara kendimizi hesap vermekte yükümlü görmekteyiz. Gözden kaçabilecek olan küçük hatalarımızı kısa süre içerisinde düzeltmek ve okurlarımıza doğru ve güvenilir haberleri doğru şekilde sunmak isteriz. Kişiler ve kurumlar hakkında yanlış, kişilik ve kurumsal kimlik haklarını zedeleyen yayınlardan kaynaklanan cevap ve düzeltme hakkına saygılıyız ve saygı duymaya devam edeceğiz. Aksi olan bütün durumlara bizler ile iletişime geçerek düzeltmemiz konusunda bizlere yardımcı olabilirsiniz.

Kurumsal Saygınlık

Okubak.com bütün çalışanları toplumun saygısını kazanmak için önce kendi çalışanlarımız ile aramızda güvenilir ve saygın bir bağ kurmaktayız. İşte bu durumdan ötürü hem çalışan profesyonel ekibimiz hem de biz toplum saygınlığı konusunda elimizden geleni yaptığımız ve daha fazlasını yapacağımıza inanıyoruz. Okubak.com sitesinin her düzeydeki çalışanı, kurumun ve çalışma arkadaşlarının saygınlığına gölge düşürecek, Okubak.com çatısı altındaki kişilerin ve kurumların ticari ve kişisel itibarını zedeleyecek ya da gölgede bırakacak davranışlardan kaçınmaya özen gösterir, göstermekle yükümlüdür.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.