1. Ana Sayfa
  2. Kadın
  3. Hamileliğin İlk 3 Ayında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu ?

Hamileliğin İlk 3 Ayında Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur mu ?

Bebek sahibi olacak olan bir çok anne ve baba adayı bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanır. Anne ve baba adaylarının ilk 3 ayda bebeğin cinsiyetini öğrenip öğrenemeyeceğini sizler için inceledik. Hamileliğin ilk 3 ayında cinsiyet belli olur mu ?

Doğum uzmanlarının meslek hayatları süresince en sık aldıkları sorulardan bir tanesi  “Bebeğimin cinsiyeti ne zaman belli olur” durumudur. Bebeğin kız mı ya da erkek mi olacağı ile ilgili bilgiler ultrason kontrolünde ortaya çıksa bile cinsiyeti erkek kromozomunun belirlediği bilinmektedir. Kadında 46XX kromozomu, erkekte ise 46 XY kromozomu vardır. Erkeğin kadının kromozomunu döllerken kendisinde bulunan hangi kromozomla döllediği cinsiyetin belirlenmesinde ki en önemli etkilidir. Y kromozomu yumurtayı döllerse erkek, X kromozomu döllerse kız bebek olur. Peki bebeğin cinsiyetini hamileliğin ilk 3 ayında öğrenmek mümkün mü?

İlişkili Haber; Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır ? Kan ve İdrar ile Hamilelik Testi Yapma!

HAMİLELİKTE BEBEĞİN CİNSİYETİ İLK 3 AYDA BELLİ OLUR MU?

Cinsiyetin ortaya çıkmasında etkili olan en önemli kontrollerden biri olan ultrasında bebeğin cinsiyeti en erken 14. haftada belli olur. Bebeğin duruş pozisyonu ve bacaklarını açmaması cinsiyette yanılmalara yol açabilir. Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belli olması için de hamilelikte 16. haftayı beklemek gerekir.

Hamileliğin ilk üç ayında cinsiyetin doğru çıkma ihtimaline yönelik araştırmalar yapılsa da 1. trimester döneminde cinsiyeti yüzde yüz belirleyecek ultrason tekniği bulunamamıştır. Dolayısıyla hamilelikte 14 haftadan önce ultrasonla yapılan cinsiyet tahminleri kesin sonuç vermemektedir. Halk arasında yaygın görüşlere gire cinsiyeti tahmin etme şekilleri ise şu şekildedir:

ERKEK BEBEK BELİRTİLERİ NELERDİR:

Annenin karnının sivri olması
İdrar renginin açık renk veya parlak sarı renk olması
Sivilcelerin artması
Sağ memenin sol memeden büyük olması
Ayakların sürekli soğuk olması
Bebeğin kalp atım hızının (nabız) 140’ın altında olması
Saçların çabuk uzaması ve parlak olması
Ekşi ve tuzlu gıdalara aşerme
Sol tarafa yatarak uyuma
Bulantı kusma olmaması veya az olması

KIZ BEBEK BELİRTİLERİ NELERDİR:

Anne karnının yuvarlak olması
İdrar renginin koyu olması
Sol memenin sağ memeden büyük olması
Bebeğin kalp atım hızının 140 dan fazla olması
Tatlı gıdalara aşerme
Aşırı bulantı kusma
Sağ tarafa yatarak uyuma
Saçların ince ve mat olması

Yorum Yap

Yorum Yap