Hamilelikte Sivilce Faktörü, Tedavi Etmenin Güvenli Yolları…

Hamilelikte Sivilce Faktörü, Tedavi Etmenin Güvenli Yolları…

Gebelik boyunca devam eden androjen hormonlarındaki artış nedeniyle hamilelik sivilceye neden olabilir. Hamilelikten önce sivilce sorununuz varsa, hamile kadınlar her zaman sivilce geliştirme riski altındadır. Androjen seviyeleri daha da arttığında, üçüncü trimesterde gebelik sivilce daha da kötüleşecektir. Güvenli sivilce tedavileri arasında kükürt bazlı yıkamalar bulunur.

Ergenlik döneminde üretilen androjen hormonları, sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin aşırı büyümesi için misafirperver bir ortam yaratan yağ üretimlerini teşvik etmektedir.

“Hamilelikte Sivilce”

Sivilce, androjen seviyeleriniz ve bunun sonucunda ortaya çıkan yağ üretiminin hamileliğin erken dönemlerinde artması nedeniyle hamilelik sırasında herhangi bir zamanda üreyebilir. Ancak androjen seviyeleriniz çok yüksek olduğunda, sivilceleriniz daha çok kötüleşebileceği için hazırlıklı olun.

Sivilcelerin hamilelik sırasında ne kadar şiddetli olduğu kişiden kişiye değişir. Bazıları için ekstra yağ veya sebum üretimi daha ince olabilir. Ancak özellikle de ergenlik çağında sivilce sorunu olanlarda hamilelik sırasında sivilce çıkma yaşama olasılığı daha yüksektir.

Dünya genelinde yapılan bir çalışmada, hamilelik sırasında sivilcesi olan katılımcıların % 90’ı hamile kalmadan önce de sivilce sorunları yaşıyorlardı.

“Hamilelik Sivilceleri Nasıl Tedavi Edilir”

Hamileyken sivilcenizi tedavi etmek istiyorsanız, tezgah üstü ürünlerden uzak durarak doğum uzmanınızla görüşmeniz gerekiyor. Çünkü bu ürünlerin çoğu vücuda emilebilen ve bebeğinize zarar verebilecek kimyasallar içerir.

Kullanabileceğiniz güvenli alternatiflerden bazıları:

1. İltihaplı cildi rahatlatmak için yardımcı olabilecek kükürt bazlı yıkamalar uygundur.
2. Sivilceye neden olan bakterileri öldürebilen klindamisin grubu antibiyotikler.
3. Azelaik asit, şişliği ve kızarıklığı azaltabilen hafif bir anti-inflamatuar asit.

Ancak, hamilelik sırasında cilt bakımı ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir sağlık değişikliği yaparken kesinlikle uzman bir doktora danışın.

Hamilelikten Sonra Sivilceler Geçer mi?

Özellikle hamilelikten önce sivilce sorunu olanlar için sivilce sorununun ne zaman geçeceği konusunda somut bir cevap yoktur. Hormonlar ve bağışıklık fonksiyonunuz başlangıçta geri döndüğünde, sivilce sorununuz hamilelikten önce yoksa doğum sonrasında kaybolup gidecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılarımız

Cilt Neden Kurur? Kuru Cilt İçin Neler Yapılabilir?
2020 Yazında Kullanabileceğiniz En İyi Bronzlaşma Yağları
D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER