Hamilelikte Uyku Problemi, Uykusuz Geceler İçin Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Uyku Problemi, Uykusuz Geceler İçin Tedavi Yöntemleri

Uykusuzluk genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar. Çünkü vücudunuz uykuyu bozabilecek birçok değişiklik geçirir. Hamileliğiniz sırasında daha iyi uyku almak için sakinleştirici bir uyku rutini oluşturabilir, her gün hafif bir egzersiz yapabilir ve birkaç gevşeme tekniği deneyebilirsiniz. Hamilelik sırasında ara sıra uyku sorunlarının size veya bebeğinize zarar vermesi muhtemel olmasa da, her üç aylık dönemde uykusuzluk belirtilerini sürekli olarak yaşıyorsanız doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Uykusuzluk ve uyku apnesi gebeliğin en sinir bozucu yönlerinden biri olabilir.

Anneler hamilelik sırasında bulantı, burun tıkanıklığından artan idrara çıkma ve anksiyeteye kadar birçok semptom yaşarlar ve bunların hepsi uyku sorununa neden olabilir.

Neyse ki, uyku sorunlarınız için iyileştirmenin yolları vardır. İşte hamilelik sırasında uykusuzluk hakkında bilmeniz gerekenler ve tedavi yöntemleri.

Hamilelikte Uykusuzluğa Ne Sebep Olur?

Uykusuzluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak üçüncü dönemden sıklıkla görülmektedir.

Dünya genelinde yapılan bir çalışma hamile olan kadınların % 60’dan fazlasının hamileliğin üçüncü döneminde uykusuzluktan şikayetçi olduğu açıklanmıştır.

Bazı hamile kadınlar için rahat bir pozisyon bulmak zorlaştığından ve bebeğin gelişiyle ilgili beklenti arttıkça üçüncü dönemde uykusuzluk sorunu daha çok baş gösterebilir.

Hamilelik sırasında uykusuzluğun ana nedenleri şunlardır:

Huzursuz bacaklar
Karın veya sırt ağrısı
Gebeliğin neden olduğu rahatsızlık (rahimde büyüme)
Sık idrara çıkma
Hormonal değişiklikler
Mide bulantısı ya da kusma
Burun tıkanıklığına veya burun kanamasına neden olabilecek solunum değişiklikleri
Stres veya kaygı gibi psikolojik faktörler

Hamilelik, hem fiziksel hem de zihinsel olarak vücudunuz için muazzam bir değişim zamanıdır. Hormonlarınız dalgalanır, alışkanlıklarınız değişir ve doğum planınızdan ebeveynlik tercihlerinize kadar birçok stresli karar vermeniz beklenir.

Siz bunları düşündükçe hamileyken uyumakta zorluk çekmeniz doğaldır. Bununla birlikte, rutin bir uyku eksikliği, gebe kadınları preeklampsi ve gestasyonel diyabet gibi durumları artırma riskini gösterebilir.

Gebelikte uyku sorunlarının depresif belirtilere, doğum sırasında ağrının artmasına, erken doğuma veya düşük doğum ağırlığına yol açabileceği araştırmalar sonucunda açıklanmış olan acı durumlardan bazırladırı.

Hamilelik sırasında daha iyi uyku nasıl alınır

Hepimizin uykuya ihtiyacı vardır, ancak bebek bekleyen annelerin buna gerçekten daha çok ihtiyacı vardır. Neyse ki, hamilelik sırasında uyku sorunlarınızı iyileştirmenin yolları vardır.

İşte Hamilelikte Uyku Sorunundan Kurtulmak İçin 4 Önemli Tedavi Yöntemi

“Kendinize Sürekli Uygulayabileceğiniz Bir Uyku Rutini Oluşturun”

İlk olarak, her gün aynı saatte yatmak ve uyanmak önemlidir. Rahat bir sıcaklıkta karanlık ve sessiz bir odada uyuduğunuzdan emin olun.

Televizyonlar, akıllı telefonlar ve tabletler de dahil olmak üzere yatak odasından tüm elektronik aletleri kaldırmanız ve yatak odanızı yalnızca uyumak için kullanmanız gerekiyor.

“Egzersizlere Önem Gösterin”

Düzenli fiziksel aktivite uyku kalitesini artırabilir ve ayrıca kaygı veya depresyonu azaltabilir .

Hamileyken, her hafta en az 150 dakika egzersiz yapmalısınız. Örneğin, yürüyüş yapabilir, yoga yapabilir veya bir dans dersi deneyebilirsiniz.

Hamilelikten önce egzersiz yaptıysanız, aynı egzersize devam etmek sorun olmaz.

“Rahatlamanın yollarını bulun”

Hamile kadınlar ve yeni anneler, bebeklerinin sağlığı, iyi bir anne olup olamayacaklarından ötürü endişe ediyorlar. Bu kaygının sizi gece uyanık tutabileceğini unutmayın ve bunları düşünmeyi bir kenarı bırakın.

Endişeli hissediyorsanız, sizin için en uygun gevşeme tekniklerini bulmak önemlidir. Derin bir nefes almanın, meditasyon yapmayı, kitap okumayı veya banyo yapmayı tercih edebilirsiniz.

“Doktorunuz ile Sürekli İletişimde Olunuz”

Bununla birlikte, hamileliğiniz sırasında anksiyete veya depresyon yaşıyorsanız, doktorunuzla veya bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmalısınız.

Hamilelik ile İlgili Diğer Makalelerimiz;

Hamilelikte Sivilce Faktörü, Tedavi Etmenin Güvenli Yolları

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER