Hatice Sultan Yalısı; İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Ortaköy meydanında Ali Saib Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ali Saib Paşa’ya ait olan yalı arkasında koru ve yol üzerinden koruya geçişi sağlayan köprü ile beraber Boğaziçi’nde birçok yalıda görülen bir bütündü. Paşanın vefatından sonra Sultan II. Abdülhamit tarafından satın alınarak Sultan V.Murat’ın evlenen kızı Hatice Sultan’a hediye edilmiştir.

1924 yılında hanedanın yurt dışına çıkarılmasından sonra önce yetimler yurdu daha sonra ilkokul olarak kullanıldı.1973 yılında Boğaz Köprüsü’nün temel kazıları yapılırken yalının zemininde oynamalar oldu. Daha sonra denize kayan yapı fore kazıklarla sahile sabitlendi 1973 yılından bu yana İstanbul Yüzme İhtisas kulübü olarak kullanıldı. Yalı kara ve deniz aksında simetriktir. Orta bölümde sahil tarafına bir ana blok olarak çıkmıştır Yanlarda ise kuzey ve güneye olmak üzere iki çıkma bulunur. İçerisinde iki merkezi sofa etrafında odalar dağıtılmıştır.

Hatice Sultan Yalısı enden hazineye devredildi?

İstanbul Valiliği'nde toplanan Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Fehime Sultan ve Hatice Sultan yalılarının mülkiyetini İBB'den alarak Hazine'ye devretti.

hatice sultan yalısı

Cumhuriyet'in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'ye ait Fehime Sultan ve Hatice Sultan Yalıları'na el konulmak istendiğini açıklamıştı. İmamoğlu, "Yine İstanbul halkının malını gasbetmeye dönük, İstanbul yönetiminin İstanbul halkı adına mücadelesinin önüne ne yazık ki devletimizin başka kurum ve kuruluşlarını kullanarak, ucunda hangi kişinin, hangi kurumların ya da şirketlerin çıkarının olacağının olacağını henüz bilemediğimiz; yarın öbür gün daha önce yaşadığımız trajik bir takım uygulamaların bir benzerinin yaşanma ihtimalini ön gördüğümüz bir sürecin açıklamasını yapmak için buradayım" demişti.

THY, İmamoğlu'nun, 2009 yılından beri İBB ile yapılan sözleşme çerçevesinde THY, DO&CO İkram Hizmetleri A.Ş.'nin kiracısı olduğu Hatice ve Fehime Sultan yalıları ile ilgili, "Halkın malı olan yalılar, kim oldukları, ne oldukları, hangi aile mensubu oldukları belli olmayan kişilere peşkeş çekiliyor" sözlerine ilişkin açıklama yapmıştı.

Sözleşmesinin mahkeme kararı ile fesih edildiğini söyleyen İmamoğlu, "Ama bu fesihe rağmen binayı işgal eden insanların önüne yine kolluk güçleri geçti ve biz binaya giremedik" diye konuşmuştu.