Helicobacter Pylori (Mide mikrobu) Nedir? Mide Mikrobu Belirtileri Nelerdir ?

Helicobacter Pylori (Mide mikrobu) Nedir? Mide Mikrobu Belirtileri Nelerdir ?

İnsanlarda en yaygın görülen enfeksiyon türlerinden biri olan ve ilerleyen vakalarda kansere yol açabilen halk arasında mide mikrobu dediğimiz rahatsızlık kimi zaman midede hafif ekşime, yanma, gaz, şişkinlik gibi durumlarla, kimi zamanda çok şiddetli mide ağrılarıyla kendini hissettirir. Bazen ise hiç belirti vermeyebilir. Bununla beraber birçok hastalığa da sebep olur. İşte mide mikrobu ( Helicobacter Pylori ) hakkında merak edilenler…

Helicobacter Pylori (Mide mikrobu) Kimlerde görülür?

En önemli risk faktörleri, temiz su yiyecek tüketememek bu durum en çok gelişmemiş ülkelerde olabiliyor, bunun yanında kalabalık aile ortamı, sağlıksız koşullar,  ve beraber yaşadığınız diğer bireylerde bu bakterinin olmasıdır. Bulaşma yolu kesin olarak bilinmemekle beraber, hijyenik olmayan yiyecek ve içeceklerle insana, daha sonra insandan insana geçtiği düşünülmektedir.

HELİCOBACTER PYLORİ NEDİR?

Halk arasında mide mikrobu olarak bilinen Helicobacter pylori mide ve duodenum’um çeşitli alanlarında yerleşen, gram (-), mikroaerofilik bir bakteridir. Yerleştiği bölümde kronik enflamasyona neden olur. Bu kronik enflamasyon sonucundada ileri durumlarda mide ülseri ve mide kanseri gelişebilir.  Dünya’da insanların %50’sinden fazlası üst gastrointestinal bölgede Helicobacterpylori taşımaktadır. Bu enfeksiyon tipi gelmişmemiş yada gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir. Bununla beraber, H. pylori ile enfekte insanların %80’den fazlası asemptomatiktir.

BELİRTİLERİ

Birçok kişide bu enfeksiyon oluşsa bile herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bazılarında ise mide ülserleri de dahil olmak üzere birçok ciddi probleme neden olabilir. Sık görülen şikayetler; midede ağrı, şişlik, ekşime, çok az yemek yedikten sonra hemen gelen doyma hissi veya yemekten hemen sonra acıkma hissi gece açlık ağrıları ile uyanma, iştah eksikliği, bulantı, kusma, koyu renkli gayta’dır. Bunlara ek olarak, kanamalı ülser türünde yorgunluk hissi halsizlik ve düşük kan sayımı oluşabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Her enfeksiyonda olduğu gibi tedavi için antibiyotikler kullanılır. Ancak bu mikrobun iyileşesinde güçlük yaşanılabildiği için doktorunuz antibiyotiğin yanında midenizi yatıştıracak bazı ilaçlarla beraber kullanmanızı isteyebilir. Bu hastalık için alınması gereken her ilaç, sadece uzman bir doktorun size reçete ettiği ilaç olması ve doktorunuzun belirttiği şekilde kullanmalısınız.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER