1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Hosting Nedir? İnternette Hosting Ne İçin Kullanılıyor ?

Hosting Nedir? İnternette Hosting Ne İçin Kullanılıyor ?

Hosting

İnternet platformlarına yeni girmiş kişiler ve internet konusunda merakın olanlar araştırma yaparken hosting terimini sıklıkla görürler. Bundan dolayı internet meraklıları çoğunlukla hosting ne demek, ne anlama gelir gibi soruların cevaplarını arama motorlarında ararlar. Ülkemizde en çok aranan terimler listesinde bu terimler yer alıyor. Bu terimler daha çok internet sitesi sahiplerini ve internet sitesi kurmayı planlayanları ilgilendiren bir terimdir. Hosting kelimesi host sözcüğünden türeyen bir kelimedir. Host kelimesi ise kelime anlamı olarak; konuk eden, ev sahibi anlamına gelir. Ayrıca fiil hali ise ev sahipliği yapmak, konuk etmek, ağırlamak manasına gelir. Ancak kelimedenin Türkçedeki tam karşılığı sunucu şeklindedir. Peki hosting nedir, hosting ne işe yarar?

hosting nedir

HOSTING NEDİR?

Hosting terimi dilimize sunucu tercüme edilmiştir. Hosting teriminin tam manasıyla anlamı; bireysel veya organizasyonlara ait internet sitelerinin ve içerdiği sayfaların kesintisiz bir şekilde yayınlanmasını sağlayan, aynı zamanda web sitenizin bilgilerini içeren güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir.

HOSTING NASIL ÇALIŞIR?

İnternet siteleri, kontrol paneli vasıtasıyla bazı yazılımlar kullanılarak internet sunucularına yüklenir. Böylelikle siteniz Domain tanımlamalarının da gerçekleştirilmesinin ardından artık internette kullanılabilir hazır hale getirilir. Çeşitli firmalar bu hizmeti farklı özelliklere sahip paketler halinde kullanıcılara sunar. Barındırma hizmeti olarak da adlandırılan bu hizmetin paket içeriğine göre farklı fiyatlandırmaları bulunur. Web sitesi tasarımcıları ve web masterlar bu hizmete web hosting veya domain hosting adını da verir.

HOSTING NE İŞE YARAR?

Oluşturduğunuz sitenin internet üzerinde sürekli yayınlamak ve erişilebilirliğini sağlamak için hosting hizmeti edinmeniz birinci gerekliliktir.

Böylece internet sitelerinin sürekli bir şekilde yayında kalmaları sağlanır. Günlük kullanıcı sayıları fazla olan siteler Hosting kullanarak, ziyaretçilerine daha hızlı erişim imkanı sağlar buda kullanıcıların tercih sebebini oluşturur bunun yanında sitenizin güvenirliliğinide artırmış olursunuz  Bloglar, forumlar, e-ticaret platformları, haber siteleri, hastane ve okul sistemleri, sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmek için hosting kullanması gereken sitelerdendir.

DOMAIN HOSTING NE İŞE YARAR?

İnternette gezinirken sürekli karşımıza çıkan içerikler bir hosting servisine ihtiyaç duyar bu servise yüklenir ve önceden belirlenen periyotlarda bu bilgiler yedeklenerek güvenli bir şekilde  siber saldırılara karşı korunur. İnternet sitesi oluşturmak isteyenler hosting hizmetinden yararlanmak için hizmeti sağlayan firmalara belirli miktarlarda abonelik ücreti ödeyerek kayıt olur ve internet sitelerinin verilerini yükler. Hosting çeşitleri  içerik ve ziyaretçi sayısı göz önünde bulundurularak kapasiteye en uygun belirlenerek satın alınır.

Satın aldığınız bu hizmet ile edinmiş olduğunuz birçok özellik siteniz için sunulmaktadır.  Web sitenizin sayfalarının  hızlı olması, sayfalarınıza yapılan siber saldırıların ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına sahip olması, dünyanın her yerinden erişilebilir olabilmek için web sunucularının en üst seviyede veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sayfalarınızda olabilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerinizin yedeklenmesi hosting hizmetinin kalitesini de belirleyen temel özelliklerdir.
Yorum Yap

Yorum Yap