Hz. Muhammed’in En Sevdiği Dua..! Hz. Muhammed’in En Çok Okuduğu Dua

Hz. Muhammed’in En Sevdiği Dua..! Hz. Muhammed’in En Çok Okuduğu Dua

Yaşayış tarzı, sözleri ve yaptıkları ile yıllar sonrasında bile insanoğluna ışık tutan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in en sevdiği ve dilinden düşürmediği duaları sizler için bu yazımız da toparladık. Bu yazımız da Efendimiz Hazreti Muhammed’in en sevdiği, en çok okuduğu duaları sizler için paylaşıyoruz.

İnsanoğlu yaşadığı kısa ömür boyunca bir çok sıkıntı ve ümitsizlik ile karşılaşır. Bu gibi anlarda Allah(c.c.) ın dediği gibi dua okumak ve sadece ondan hayırlı olanı beklemek en doğru yoldur. Kuran-ı Kerim’in Mü’min Suresi 60. Ayetinde “Bana dua edin, duanıza cevap vereyim.” şeklinde zikreden Allah (c.c), bütün kullarının kendisine dua etmesini istemektedir. Sadece zor zamanlarımız da değil en mutlu olduğumuz olduğumuz anlarda bile Allah(c.c)’ı düşünüp ona dua etmeliyiz. Peygamber Efendimiz de dünyevî ve uhrevî, maddî ve manevî birçok konuda Allah’a dua etmiştir. İşte Müslümanlara kılavuz olacak Peygamberimizin yaptığı, müminlerin de yapmasını istediği onun en sevdiği dua sizlerle…

Hz. Muhammed

İlgili İçerik; Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin en çok okuduğu dua hangisidir?

Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dua ederdi:

“Allâhümme innî eûzü bike min şerri mâ amiltü ve min şerri mâ lem a’mel: Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sana sığınırım.” (Müslim, Zikir 65, 66. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 32; Nesâî, Sehv 63, İstiâze 58, 59; İbni Mâce, Dua 3)

Hadisi Nasıl Yorumlamalıyız?

Tâbiîn neslinden bir zât Hz. Âişe’ye Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem’in en çok hangi duayı okuduğunu sormuş, o da bu duayı söylemişti.

Şimdiye dek yaptığım işlerin şerrinden sözü, insanın bilerek yaptığı ya da istemeden işlediği günahları kapsamaktadır. Hatta insanın yapması gerektiği halde yapamadığı iyilikler de bu duanın içine girmektedir. Böyle dua eden bir kimse sanki şöyle niyazda bulunmaktadır: Yâ Rabbî, dünyada veya âhirette hesabını vermek zorunda olduğum, dolayısıyla senin affına ve mağfiretine ihtiyaç duyduğum bütün günahlarımı bağışla!

Bundan sonra yapacağım işlerin şerrinden sözü daha kapsamlıdır. Bu sözün içine ilk bakışta, insanın o âna dek yapmadığı, ancak ondan sonra yapabileceği günahlar girmektedir. İnsanın yapabileceği günahlar, yaptıklarından daha çok olabilir. Meselâ günahtan şiddetle sakınan bazı kimselerin bu davranışlarından dolayı gurura kapılıp kendilerini beğenmeleri başlı başına bir günahtır. Âyet-i kerîmede belirtildiği üzere, sadece zulmedenlere erişmekle kalmayan, diğer insanları da perişan edecek olan fitneler vardır (Enfâl sûresi, 25) İnsan bu geniş kapsamlı duayı yapmakla, başına gelebilecek sıkıntılardan da Allah’a sığınmış olmaktadır.

  • Yorumlar 1
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    • Veli6 Kasım 2020 16:33

      Paylaşım ıcın tesekkur ederız

BENZER İÇERİKLER