1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. İkizlerin Parmak İzleri Neden Farklıdır ?

İkizlerin Parmak İzleri Neden Farklıdır ?

İkizlerin aynı parmak izlerine sahip olduğu çok bilinen bir yanılgıdır. Tek yumurta ikizleri pek çok fiziksel özelliği paylaşırken, her insanın kendi benzersiz parmak izleri vardır. Ayrıca tek yumurta ikizlerinin ne kadar benzer olduğunu ve paylaşılan parmak izlerinin nasıl mümkün olmadığını merak ediyorsanız, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İkizlik Türleri Nelerdir ?

2 tür ikiz vardır: Farklılıklar ise genetik yapılarında veya DNA’da yatıyor.

Çift yumurta ikizleri; Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurta ve iki farklı spermden gelişir.

Tek yumurta ikizi; Tek yumurta ikizleri ikiye bölünen aynı yumurtanın içinde oluşur, bu da iki kişinin aynı DNA’ya sahip olmasıyla sonuçlanır.

Saç rengi, göz rengi ve cilt tonu dahil olmak üzere paylaşılan DNA’nın bir sonucu olarak birçok fiziksel benzerliği paylaşırlar.

Parmak izleri ise bu genetik benzerliklere dahil değildir. Bunun nedeni, parmak izlerinin rahimdeki hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı olmasıdır.


İkizlerde aynı parmak izi olma şansı nedir?

Tek yumurta ikizlerinde aynı parmak izlerinin görülme şansı yok denecek kadar azdır. Fakat hiçbir bilim kaynaklı araştırma tek yumurta ikizlerinin aynı parmak izlerine sahip olabileceğini bulamadı.

Ayrıca, parmak izlerinin kendi parmaklarınız arasında farklılık gösterdiğini de unutmamak önemlidir.

ikizlerin parmak izleri


Parmak izleri nasıl oluşur?

Bir kişinin parmak izleri, rahimde genlerin ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonuna göre oluşturulur. Parmak izi desenleri cenin gelişiminin 13. ve 19. hafta arasında ayarlanır.

Parmak izleri kısmen DNA tarafından belirlenir. Bu, neden bir çift tek yumurta ikizinin ilk başta benzer parmak izlerine sahip gibi görünebileceğini açıklıyor.

Rahmin içindeki çevresel faktörler de fetal parmak izi gelişimine katkıda bulunur ve tek yumurta ikizlerinin parmak izlerinin aynı olmamasını sağlar. Bu faktörler şunları içerebilir:

parmak izleri nasıl oluşur

*rahim içindeki beslenmeye erişim
*göbek kordonu uzunluğu
*genel kan akışı
*tansiyon
*rahim içindeki pozisyon
*parmak büyümesinin genel oranı

Sonuç olarak, tek yumurta ikizlerinin parmak izlerindeki çıkıntılar, kıvrımlar ve halkalar açısından benzerlikler olabilir. Ancak daha yakından incelendiğinde, sırtlar arasındaki boşluklar ve dal işaretleri arasındaki bölmeler dahil olmak üzere bazı küçük ayrıntılardaki farklılıkları fark edeceksiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap