Amerikan otomobil yarışı serisi olan İndycar'ın 16.yarışı olan Portland ayağını Yeni Zellandalı pilot Scott McLaughlin kazandı. 

110 tur üzerinden koşulan yarışın çok büyük bölümünü lider götüren pilot damalı bayrağı en önde görmeyi başardı. Lideri takip eden pilotlardan Will Power ve efsane Scott Dixon ise 3. oldu.

Yarışın son bölümünde güvenlik aracı periyodu olması sebebiyle son turlar nefes kesti. İlk 3 pilot son çizgiyi geçtiğinde aralarında birer saniye gibi oldukça az bir fark vardı.

scott mclaughlin zafere ulaştı

Scott McLaughlin bu sezon 3. kez kazandı

Portland Uluslararası Yarış Pisti, 1948 yılında Anma Günü selinde yıkılan Vanport şehrinin eski yerinde 1961'de açıldı. 12 dönüşlü, 1.964 millik doğal yol parkuru nispeten düzdür ancak ön esnemenin sonunda hızlı bir şikan, geniş arka esnemede sert fren yapan bir sağ elini kullanan (7. Dönüş) dahil olmak üzere geçiş fırsatları için birkaç nokta içerir. ve ön tarafa doğru giden üç dönüşlü bir kompleks. Al Unser Jr., 1984'te ilk INDYCAR SERİSİ yarışını kazandı. 1997'de, yarış, bir yol parkurunda INDYCAR SERİSİ yarış tarihindeki en yakın iki araba ve en yakın üç araba bitişi için şu anda mevcut tüm zamanların rekorunu kırdı. Mark Blundell, ikinci sıradaki Gil de Ferran'ı saniyenin 0,027'si ve üçüncü sıradaki Raul Boesel'i saniyenin 0,055'i ile üç geniş bir finişle geçti.

İndycar serisinde lider Will Power

Şampiyona da puan durumunda Will Power 523 puanla lider. Onu Josef Newgarden ve Scott Dixon 503 puanla izliyor. Formula 1'de bi süre yarışan Marcus Ericsson ise puan sıralamasında 4. konumda bulunuyor. Portland yarışını sadece iki araç tamamlayamadı. Jimmie Johnson temas yaşayarak dışarda kalırken Conor Daly ise mekanik bir sorun nedeniyle yarışa veda etti. 

Bir sonraki yarış 11 Eylül Pazar günü Monterrey 'de yapılacak. 95 tur üzerinden koşulacak yarış Amerikan NBC ve USa Network kanallarından canlı yayınlanacak. İndycar serisini ülkemizde yıllardır yayınlayan bir yayıncı yok. İzlemek isteyenler internetten yabancı yayıncıların yayınlarına erişip bu motorsporları organizasyonunu izleyebiliyor.