İngiltere'de Boris Johnson dönemi resmen sona erdi... Ülkenin yeni başbakanı Liz Truss oldu. Peki, Liz Truss kimdir? İngiltere'nin yeni başbakanı Liz Truss kaç yaşında, nereli?

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Liz Truss, ülkenin yeni başbakanı oldu. Yapılan oylamada, Liz Truss 81 bin 326 oy alırken, rakibi Rishi Sunak 60 bin 399 oyda kaldı.

Liz Truss kimdir?

Elizabeth Mary Truss , bilinen adıyla Liz Truss  26 Temmuz 1975 tarihinde doğdu. 47 yaşında olan kadın siyasetçi 2021'den beri Dışişleri Bakanı ve 2019'dan beri Kadın ve Eşitlik Bakanı olarak görev yapmasıyla tanınan İngiliz Muhafazakâr siyasetçi. Truss, Muhafazakâr Parti'nin bir üyesi olarak, Başbakan David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson hükûmetlerinde çeşitli kabine pozisyonlarında görev aldı. Evli ve 2 çocuk annesi Truss, Margaret Thatcher ve Theresa May'den sonra "İngiltere'nin 3. kadın başbakanı" oldu.

Liz Truss kimdir

Liz Truss yarın hükümeti kurma görevini alacak

Başbakan Boris Johnson, yarın tatilini İskoçya'daki Balmoral Malikanesi'nde geçiren Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunacak ve ardından Truss, Kraliçe'den yeni hükümeti kurma görevini alacak. Yapılacak toplantıların ardından Truss'un yarın yeni kabineyi açıklaması bekleniyor.

Eski Başbakan Boris Johnson bir süre önce bir kaç bakanının istifa etmesi sonucu görevi bırakma kararı almıştı. Yeni parti lideri seçilene dek görevini sürdüren  Boris, böylece tüm yetkilerini Truss'a devretmiş olacak.