1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. İnsan Beyni Kaç Gram? (Beynin Bütün Boyutları)
Trendlerdeki Yazı

İnsan Beyni Kaç Gram? (Beynin Bütün Boyutları)

İnsan beyninin büyüklüğü her zaman bir zeka ölçüsünü göstermeyebilir. Bu yazımız da merak edenler için normal bir insan beyninin gram olarak ağırlığını ve boyutlarını sizler için hazırladık.

İnsan beyni, şaşırtıcı hafıza yeteneklerine sahip, hasara açık ve yine de değişime son derece uyarlanabilir inanılmaz bir organdır. Çok şey yapıyor ama beynin gerçek boyutu nedir?

İnsan beyni diğer memelilerinkine benzer bir yapıya sahipken, onu bu kadar farklı kılan vücut büyüklüğüne göre büyüklüğüdür.

İnsan Beyni Kaç Gram? İnsan Beyninin Boyutları;

  • Ağırlık açısından, ortalama bir yetişkin insan beyni 1300 ila 1400 gram ağırlığındadır .
  • Uzunluk açısından, ortalama beyin yaklaşık 15 santimetre uzunluğundadır .
  • Karşılaştırma için, yeni doğmuş bir insan bebeğinin beyni yaklaşık 350 ila 400 gram ağırlığındadır.
  • Erkekler kadınlardan daha büyük beyinlere sahip olma eğilimindedir. Genel vücut ağırlığını hesaba kattıktan sonra, erkeklerin beyni kadınlarınkinden yaklaşık 100 gram daha büyük olma eğilimindedir.
  • Kadınlarda, frontal lob ve limbik korteksin ( problem çözme ve duygusal düzenleme ile ilgili alanlar ) bölümleri erkeklerinkinden daha büyük olma eğilimindedir.
  • Erkeklerde, parietal korteks (mekan algısı ile ilişkili) ve amigdala (hafıza ve duygusal tepkilerin işlenmesinde yer alır) kadınlardan daha büyük olma eğilimindedir.
  • Nöronlar, beyin ve sinir sisteminin yapı taşları olarak görev yapan yapılardır. Beynin farklı bölümlerinin birbirleriyle iletişim kurmasına izin vermenin yanı sıra beynin vücudun çeşitli bölümleriyle iletişim kurmasına izin vererek bilgi iletir ve taşırlar. Araştırmacılar şu anda insan beyninde yaklaşık 86 milyar nöron olduğunu tahmin ediyor .

insan beyni


Beyin Boyutu Önemli mi?

Açıkçası, tüm insanlar aynı büyüklükte beyne sahip değil. Bazıları daha büyük, bazıları daha küçüktür. Beyin boyutunun engellilik veya zeka gibi özelliklerle bağlantılı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Örneğin, otistik çocuklar, otistik olmayan çocuklara göre daha büyük beyinlere (ve daha erken orantısız beyin büyümesine) sahip olma eğilimindedir. Hipokampus Alzheimer hastalığından muzdarip yaşlı yetişkinlerde daha küçük olma eğilimindedir. Beynin bu alanı güçlü bir şekilde hafıza ile ilişkilidir .

Peki ya zeka? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde kime sorduğunuza bağlıdır. Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden Michael McDaniel tarafından bu konuyu inceleyen birçok çalışmanın analizine göre, daha büyük beyinler daha yüksek zeka ile ilişkilendirildi.

Ayrıca, insanlar arasındaki bireysel farklılıklara bakıldığında, beyin boyutu farklılıklarının nispeten küçük olduğunu belirtmek de önemlidir. Etkileyebilecek veya önemli bir rol oynayabilecek diğer faktörler, beyindeki nöronların yoğunluğunu, sosyal ve kültürel faktörleri ve beyin içindeki diğer yapısal farklılıkları içerir.

vucuttaki en agir organ hangisidir
Önerilen Yazı
Vücuttaki En Ağır Organ Hangisidir ?
Yorum Yap

Yorum Yap