IPA Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır ?

IPA Dosyası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Açılır ?

IPA dosyaları nasıl açılır, düzenlenir ve dönüştürülür. IPA dosya uzantısı bir  “iOS App” dosyasıdır. İPhone, iPad veya iPod touch uygulamasını oluşturan çeşitli veri parçalarını tutmak için  “ZIP gibi” işlevi görürler ; oyunlar, yardımcı programlar, hava durumu, sosyal ağlar, haberler ve diğerleri gibi.

Bir IPA dosyasının yapısı her uygulama için aynıdır; uygulamanın simgesi olarak bir PNG dosyası (bazen bir JPEG ) kullanılır ve Payload klasörü uygulamanın tüm verilerini içerir.


IPA Dosyası Nasıl Açılır;

IPA dosyaları Apple’ın iPhone, iPad ve iPod touch cihazları tarafından kullanılır. Dahili App Store uygulaması aracılığıyla cihazlardan indirilirler.

İTunes’un daha eski sürümünü çalıştıran bilgisayarlar için IPA dosyası doğrudan iTunes üzerinden indirilebilir. Cihazın bir sonraki senkronizasyonunda bunlara erişebilmesi için aşağıda verdiğimiz konuma kaydedilirler:

Windows: C: \ Kullanıcılar \ <kullanıcı adı> \ Müzik \ iTunes \ iTunes Medya \ Mobil Uygulamalar \
Mac: ~ / Müzik / iTunes / iTunes Medya / Mobil Uygulamalar /

Bu klasörler ayrıca cihazdan indirilen iOS Uygulama dosyaları için depolama alanı olarak da kullanılır. Bilgisayarla senkronize ettikten sonra cihazdan iTunes klasörüne kopyalanırlar.

Windows ve Mac için ücretsiz iFunbox programını kullanarak dosyayı iTunes’un dışında açabilirsiniz. Program, zil seslerini, müzik, video ve fotoğrafları içe ve dışa aktarma gibi birçok başka özelliği de destekler.

Ayrıca bir IPA dosyasını 7-Zip gibi ücretsiz bir zip / unzip programı ile açabilirsiniz.

Bir Android cihazda IPA dosyasını açamazsınız çünkü bu sistem işlevsel olarak iOS’tan farklıdır ve bu nedenle uygulamalar için kendi biçimini gerektirir.


IPA Dosyası Nasıl Dönüştürülür;

Bir IPA dosyasını başka bir biçime dönüştürmek ve iTunes veya iOS cihazınızda kullanılabilir olmasını sağlamak mümkün değildir.

Örneğin, IPA’yı bir Android cihazda kullanmak için APK’ya dönüştüremezsiniz çünkü sadece bu uygulamalar için dosya formatları farklı olmakla kalmaz, aynı zamanda Android ve iOS cihazlar tamamen farklı iki işletim sisteminde çalışır .

İlgili İçerik; APK Dosyası Nedir, Nasıl Açılır ?


IPA (.ipa) dosyaları iPhone’a nasıl yüklenir?

Her ne kadar android  cihazlara APK dosyası kullanarak bir uygulama yüklemek zor bir iş olsa da iPhone’nunuza da IPA dosyalarını kullanarak istediğiniz uygulamaları yüklemek birazcık uğraştırıcı olacaktır. Fakat MacOS Katalina sürümü ile iTunes kaldırıldığı için artık farklı yöntem denemeniz gerekiyor.

Yöntem: Diawi kullanarak IPA dosyalarını yüklemek:

Diawi, kurum içi ya da geliştirme sürecinde olan uygulamaları akıllı cihazlarınıza yüklemenize yarayan son derece kullanışlı bir araçtır. Diawi’yi android cihazlarınıza apk dosyalarını yüklemek için kullanabileceğiniz gibi aynı şekilde iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarınıza IPA dosyalarını kullanarak istediğiniz uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Tabii ki bu işleme başlamadan önce yüklemek istediğiniz dosyanın IPA dosyasını bulmanız gerekiyor. IPA dosyalarını bulmak için Google’ı kullanarak birçok siteye ulaşabilirsiniz fakat bu tarz dosyalarının üçüncü kişiler tarafından yüklendiğini ve belli bir risk oluşturduğunu bilmenizde fayda var.

Diawi kullanarak IPA dosyalarını yüklemek için yapmanız gerekenler:

iPhone’nunuza yüklemek istediğiniz uygulamanın IPA dosyasını “bu linkten” siteye yükleyin,
Sizin için verilen linki uygulamayı yüklemek istediğiniz cihaza gönderin,
İnternet tarayıcınız üzerinden gönderdiğiniz linki açın ve yükle öğesini seçin.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER