iPhone 13 Pro kamerası mı, iPhone 14 Pro kamera mı daha iyi? Teknoloji meraklıları için iki cihazın kameralarını karşılaştırdık.

Apple geçtiğimiz yıl iPhone 13 serisini, bu Eylül’de ise iPhone 14 serisini piyasaya sürdü. İki serinin de ‘Pro’ modelleri Türkiye’de ve dünyada çok sattı. Peki, kamera donanımı bakımından hangisi daha iyi: iPhone 13 Pro mu, yoksa iPhone 14 Pro mu? İşte kamera karşılaştırmasının detayları…

IPHONE 13 PRO VS IPHONE 14 PRO: HANGİSİNİN KAMERASI DAHA İYİ?

Apple'ın en yeni akıllı telefonu iPhone 14 Pro'ya karşılık, geçen yılın en iyisi iPhone 13 Pro'nun kamera özelliklerini inceledik. Özellikle gece fotoğraflarını ne kalitede çekiyorlar, yeni sensörler eskisine nazaran daha mı iyi oldu, baktık.

Yeni iPhone'lardaki 48 megapiksellik sensör, klasik modellere ciddi bir fark atıyor. Türkiye'de zamlanan iPhone 13 ve iPhone 14 serisinin Pro modelleri arasındaki kamera rekabeti bakalım nasıl sonuç vermiş? iPhone 14 Pro ile iPhone 13 Pro'nun kameraları arasında büyük bir fark var. İşte detaylar…

iPhone 14 Pro'nun en çok dikkat detayı; ilk kez 48 Megapiksellik kamera sensörünü alan iPhone modeli olmuş olması. Apple, iPhone 13 Pro modelinde 12 Megapiksellik sensörler kullanmıştı. Elbette 4x daha net görüntüler çektiği düşünülen yeni cihaz, geçen yılın amiral gemisine ciddi bir fark atıyor.

iPhone 14 Pro, 40 bin TL'den başlayan fiyatlara ulaştı. Öte yandan, gece görüşü ise mükemmel, yani bu fiyatın hakkını veriyor. Profesyonel fotoğraf ve video çekimleri için 14 Pro ideal bir makine. iPhone 14 Pro ile çekilen gece fotoğraflarında keskinlik ve ışık detayları muazzam. Aynı karey iPhone 13 Pro kamera ile çekildiğinde ise, fotoğraftaki ışık patlaması ve solgunluk dikkatlerden kaçmıyor.

iPhone 14 Pro kamera ile yakalanan karelerde gölgeler daha net ve ışıklar dağılmıyor. Eski model herhangi bir Android telefonla eşdeğer gece fotoğrafı kalitesi sunan 13 Pro ise bu konuda sınıfta kalıyor. Kısacası; iPhone 14 Pro 48MP kamerası ile doğal renkler, net ve keskin, dağılmayan pikseller ile harikalar yaratıyor.