Apple bugün iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max'ın tanıtım etkinliğini düzenleyecek. Ürünün vergisiz olarak Türkiye fiyatının 27 bin lira ile 29 bin lira arasında olması bekleniyor. Ancak Türkiye'de eklenen vergilerle fiyatlar daha da artacak.

iPhone 14 'ün en üst versiyonu olan iPhone 14 Pro modellerinin 48 megapiksel Ultra Geniş kamera ve 8K video kayıt özelliği taşıması beklenirken fiyatları da ortaya çıkmaya başladı. Fiyatların ortaya çıkmaya başladığı yeni model iPhone için, iPhone 14 Pro Max'in 512 GB depolama özellikli modelin yurtdışı satış fiyatının 27 bin lira ile 29 bin lira arasında olması bekleniyor.

iPhone 14'ün özellikleri

Apple iPhone 15 için ön kamera üreticisini değiştirmeyi planlıyordu. Fakat şirket bu konuda bir değişikliğe gitti ve  iPhone 14 için yeni bir üreticiyle anlaştı. Çinli tedarikçiyi bırakan Apple, Güney Koreli LG Innotek'i seçti. Bu tercih iPhone'un üretim maliyetlerini de artırdı. Ancak yeni üreticinin kamerra konusunda ihone modellerine oldukça fazla zenginlik katacağı hakim. Zira LG'nin ön kamera bloğu Çinli üreticiye göre üç kat daha maliyetli.

LG tarafından üretilecek ön kamera setiyle iPhone 14'ün selfie kamerasına ilişkin detaylar da ortaya çıkıyor. Analizlere göre ön kamera hem şekil hem performans olarak gelişecek. Ön kamerada altı parçalı F/1,9 açıklığında bir lens kullanılacak. iPhone 14'te Type-C girişi olmayacak. Analist Ming Chi Kuo'nun aktardıklarına göre iPhone için USB-C çalışmaları başladı. Ancak Apple'ın iPhone 14'lerde Lighting kablosunu kullanmaya devam edeceği öne sürüldü.

Öte yandan Bloomberg'in iddialarına göre yeni A16 Bionic işlemci ve 48 MP'lik kamera sadece Pro modellerde olacak. Bugünkü tanıtımda bu soru da cevabını bulmuş olacak.

Sızdırılan karede yer alan modeller şu şekilde: 6,1 inç iPhone 14, 6,1 inç iPhone 14 Pro, 6,7 inç iPhone 14 Max ve 6,7 inç iPhone 14 Pro Max.Forbes'da yer alan iddialara göre Apple iPhone 14 ailesine zam yapacak. Sadece iPhone 14'ün fiyatı iPhone 13'le aynı kalacak, 14 Pro ve 14 Pro Max ise önceki nesillere göre 100 dolar daha pahalı olacak. Yeni iPhone 14 Pro serisi 8 GB'lik RAM'le gelebilir. Şu anki iPhone 13 ailesinin Pro versiyonunda 6 GB RAM bulunuyor. 

Weibo 'da sızdırılan bilgilere göre iPhone 14 modellerinin arka görüntüleri böyle olacak;

iphone 14c