İsim Değiştirme Nasıl Yapılır? Ad ve Soyadı Düzeltilmesi Nasıl Yapılır?

İsim Değiştirme Nasıl Yapılır? Ad ve Soyadı Düzeltilmesi Nasıl Yapılır?

İsminizi beğenmiyor musunuz? Yanlış yazılan isimler nasıl değiştirilir? Yanlış yazılan veya ismini değiştirmek isteyenler kolaylıkla değişiklik yapabilecek.


Yasa kapsamında kişilerin isim değiştirmek için haklı nedenlere sahip olması halinde resmi işlemlere başvuru yapılabilmektedir.
Nüfus Hizmetleri Kanununa ek olarak 8. Madde yörüngesinde vatandaşlar belirlenen sınırlamalar içerisinde ve verilen süre kapsamında dava açmaya gerek kalmadan isim değişikliği yapılabilinir. Getirilen ek madde uyarınca; yazım hatası, düzeltme işaretinin kullanılmaması halinde doğan anlam kayması, toplumda alay konusu olacak veya gülünç duruma düşme halinde isimler dava açılmadan işlemlerini kolaylıkla halledebilecek, isim değişikliğinden yararlanabilecek.

İsim Değiştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

Toplumsal ahlak kurallarına uymayan, kişileri gülünç duruma düşüren, yazım yanlışlığı bulunan, düzeltme işareti kullanılmadığı için anlam kaymasına uğrayan isim ve soyisimlere sahip kişiler, üç yıl içerisinde ikamet adresinin bulunduğu Nüfus Müdürlüğüne yazılı olarak başvurularını iletebilirler.
İl ya da İlçe İdare Kurulu bir defa mahsus olmak üzere isim veya soyisim değiştirilmesine karar verebilir. Kurulun vereceği karar kesindir ve kişinin kararı kabul etmemesi halinde dava sürecinde yönelmesi gerekir. Davanın açılabilmesi için vatandaşların Asliye Hukuk Mahkemesine dilekçe ile başvurmaları gerekir. Soyadı değiştiren erkeklerin evli olması ya da çocuklarının bulunması halinde; bu kişinin ailesinin de soyadı otomatik olarak düzenlenir.
Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının isim değiştirme taleplerini elçilikler tarafından iletmesi gerekir.

İsim Değiştirmek İçin Haklı Sayılan Nedenler Nelerdir?

  • Kişiyi toplumsal olarak komik, gülünç duruma düşürmesi
  • Genel toplumsal ahlak, örf, adet, gelenek ve göreneklere aykırı olması
  • Kişinin dini görüşüyle örtüşmemesi
  • Telaffuzunun zor olması
  • Cinsiyet değişikliği
  • Kişinin ismini benimsememesi ve sosyal çevresinde başka bir isimle çağrılıyor olması
  • Adın kötü bir olayı, anıyı veya farklı kişiyi anımsatması
  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER