Covid-19 salgını ile beraber bir çok alanda zorunlu olarak kullandığımız HES kodu, İstanbulkart kullanan kişiler içinde zorunlu hale geldi. Merak edenler için bu yazımız da İstanbulkart ve Hes Kodu tanımlama işlemlerini anlatıyoruz.

İstanbulkart ve HES kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

Büyük bir merak içerisinde aranan Eşleştirme işlemi "istanbulkart.istanbul" sitesi üzerinden yapılabiliyor. Bu işlem için ilk olarak bir HES kodu almanız gerekiyor. Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS kullanarak aldığınız HES Kodunu ve kişisel bilgilerinizi https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak İstanbul kartınızı hes kodunuz ile tanımlayabilirsiniz. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanızı yapabilirsiniz. İstanbulkart ve Hes Kodu Eşleştirme

HES Kodu Nasıl Alınır ?

Hes Kodu'nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmeniz  yeterli olacaktır. Seyahat izin belgesi yerine geçmeyen HES kodunu hem SMS ile hem de uygulamaları kullanarak kolay bir şekilde alabilirsiniz ve İstanbulkartınız ile eşleştirebilirsiniz.