Din

İstihareye Nasıl Yatılır, İstihare Namazı Nasıl Kılınır ?

Kafanızı meşgul eden bir durum hakkında onun sizin için hayırlı olup olmayacağını öğrenmek için ya da başınıza gelebilecek olan kötülüklerden uzak kalmak için istihareye yatılmaktadır. İstihareye nasıl yatabileceğinizi, istihare namazının kılınışını, istihareye duasının Arapça ve Türkçe okunuşunu sizler için detaylı bir şekilde bu yazımız da inceledik.

İstihareye yatma konusunda en yaygın örnek evlilik konusudur. Evlenecek olan kişiler istihare yaparlar. İstihare için 2 rekat namaz kılacak şekilde abdest alınır, 2 rekat namaz kılınır ardından kıbleye dönülür ve Yarabbi ben şu işi yapmak istiyorum şeklinde dua edilir…  Bu yazımız da sizler için İstihare nedir?, İstihareye doğru bir şekilde nasıl yatılır?, İstihare namazının nasıl kılınır?, İstihare duasının Arapçası ve Türkçesine ulaşabilirsiniz.


İstihare Nedir ?

İstihare kısa olarak söylemek gerekirse hayır olanı Yüce Allah’tan murad etmektir. Hangi şey bana hayırlı ise bana göstersin demek ve Cenab-ı Allah’ın rahmetinden bilgi almaktır. Ayrıca İstihare, Peygamber Efendimiz tarafından bir işe başlarken yaptığı istihare bizlere sünnettir.

İstihare Ne İçin Yapılır?

Bir konuda tereddütlüsünüz, şöyle mi yapsam yoksa böyle mi yapsam gibi kuşkularınız var diyelim. Bunun dışında evlilik, yolculuk, kız isteme gibi kafanız da o işi yapmanıza dair kesin bir cevap olmadığı zamanlarda bu durumun neticesinin hayrını öğrenmek için, kötülüklerden korunmak için İstihareye yatabilirsiniz.

İstihare


İstihareye Nasıl Yatılır ?

İstihare iç aleminizin rahatlaması, atacağınız adımlar da rahat etmeniz için gerekli olan ve bize önerilen Peygamber Efendimizin Sünnetlerinden bir tanesidir.

İstihareye yatmak için; İstihare namazının 1. rekatında “Kâfirun Suresi” 2. rekatında ise “İhlas Suresi” okunması gerekir. Namaz kılındıktan sonra istihare duası okunur ve daha sonra kıbleye doğru bir şekilde yatılır. Rüyada beyaz ya da yeşil renkler görünürse o işin kişiye hayırlı olacağı, siyah ve kırmızı renkler görülürse işin şer olduğu anlamına gelmektedir.

İstihare

Geleceğiniz için önemli olan konularda istihareye yatmanız son derece önemlidir. Bunların başında ilk olarak evlilik konusu gelmektedir.

Evlilik kararı almak üzereyken;
Ev ve araba alırken,
Yeni bir iş kurarken;


Başkası için İstihareye Yatılır mı?

Dinimiz için son derece önemli bir konu olan İstihareye yatmak ne yazık ki günümüz de pek kullanılmıyor. Bu yüzden istihareye yatan kişilerden kendi adınıza istihareye yatmasını istemeniz caiz olarak görülmemektedir. İstihare’nin nasıl yapıldığını öğrenerek kendiniz uygulayabilirsinizi.


İstihare Nasıl Yapılır?

İstihare 7 gün boyunca art arda yatılması gerekir. 1. gün yattığınızda rüyanızın tam olarak sizin için ne ifade ettiğini anlamamanız ya da şüphe içinde olduğunuz durumlarda doğru bir sonuca varmak istiyorsanız 7 gün yatmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer 7 günün ardından hayırlı mı yoksa hayırsız mı arasında bir tereddütte kalırsanız kalbinizden geçen seçenek sizin için hayırlı olacaktır.


İstihare Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

7 gün boyunca devam edecek olan istihareye yatacağınız 1. gün gusül abdesti alınız. Uyurken ayaklarınızı kıbleye doğru uzatmayınız.

İstihare abdesti aldıktan daha sonra kimse ile konuşulmaması, göz göze dahi bile gelinmediği için ev halkının uyumasını ya da onlara haber vererek sizi konuşturmamalarını, namaz kılacağınız ortama gelip kalabalık yapmamalarını önceden söyleyiniz.

İstihare abdestinden sonra başınızı eğerek kimse ile göz göze gelmeden, namaz kılacağınız yere giderek İstihare namazınızı kılmaya başlayabilirsiniz.


İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare Namazı
İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazı içerisinde okunan duaları ve bu namaz sonrasında yapılması gerekenleri, sizler için hazırladık.

İstihare namazı 2 rekattır. İstihare namazına başlamadan önce ne için yattığınızı ve bu rüyanın sizlere renklerle haber vermesi gerektiğini dile getiriniz.

İstihare namazına başlamadan önce tevbe ediniz. Tevbe İçin kısaca: ” Ya Rabbi, Buluğ anımdan şimdiye kadar yapmış olduğum günahlardan pişman oldum, sana sığınıyorum. Beni bağışla, bundan sonra bu günahlardan uzak olacağıma sana söz veriyor, af etmeni istiyorum.” denir. Günahlarınız için Allahtan af dileyerek namazınıza başlayınız.

İstihare Namazı 1. Rekat

İstihare namazının birinci rekatında “Niyet ettim Allah rızası için iki rekat İstihare namazı kılmaya” diye niyet ederiz.

Sonrasında ise “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız ve Subhaneke duasını okuruz.

Daha sonra, Euzü-besmele çekeriz ve hemen sonrasında Fatiha Duası’nı okuruz

Fatiha Suresi’nden sonra Kafirun Suresini okuruz ve ardından Rüku’ya gideriz

Son olarak ise secde’ye gideriz, doğruluruz ve sonrasında tekrardan secde’ye gideriz

İstihare namazının 2. Rekatı;

ilk olarak ayağa kalkarak kıyama dururuz ve besmele çekeriz.

Besmelemeden sonra Fatiha okuruz ve ardından da ihlas suresini okuruz.

Ardından Rüku’ya gideriz, ardından da Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde’ye gideriz.

Son aşamada ise oturur pozisyonda Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz

“Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

– İhlas Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm. 1.Kul hüvellâhü ehad 2.Allâhüssamed 3.Lem yelid ve lem yûled 4.Ve lem yekün lehû küfüven ehad

– Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. 1.De ki; O Allah bir tektir. 2.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). 3.Doğurmadı ve doğurulmadı 4.O ‘na bir denk de olmadı.

***

– Kafirun Suresi:

Bismillahirrahmânirrahîm. 1- Kul yâ eyyühel kâfirûn 2- Lâ a’büdü mâ ta’büdûn 3- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd 4- Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm 5- Ve lâ entüm âbidûne mâ a’büd 6- Leküm dînüküm veliye dîn

– Anlamı:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle. 1- De ki: Ey kâfirler 2- Tapmam o taptıklarınıza! 3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz. 4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza. 5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz. 6- Size dininiz, bana dinim (sizin dininiz size, benim dinim bana)!


İstihare Duası

İstihare duasının hem Arapça halini ve hem de Türkçe’sini sizlerle paylaşıyoruz. İstihare yapmadan önce duanın nasıl okunacağını öğrenebilirsiniz.

Arapça İstihare Duası :

İstihare namaz duasını, namazınızı bitirdikten sonra secdede iken, ellerinizi semaya kaldırarak okumaya başlayınız. Allah Namazınızı kabul eylesin.

‘‘Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. ’’

İstihare Duası’nın Türkçesi;

“Allahım! Senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allâh’ım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle! Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle!”

Buna da Bakınız; Çocuğa Muhammed İsmini Koymak Sakıncalı mı?


İstihare Eden Bir Kişi Sabaha Kadar mı Konuşmamalıdır ?

İstihare bir şeyin hayır ya da şer olacağını Allah’a danışmaktır. İstihare sırasında birisi ile konuşmak ya da telefon ile görüşmek istihareyi bozar mı gibi sorularınızın cevabını videomuzda bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir; Kaybolan Eşyayı Bulma Duası 


İstiharede Görülen Renklerin Anlamı Nedir?

İstihareye yattıktan sonra rüyanıza göreceğiniz renkler sizin dua ettiğiniz ve aklınızdan geçirdiğiniz şeyin sizin için hayırlı ya da şerli olacağını göstermektedir.

Rüyanızda beyaz gibi açık tondaki renkleri, yeşil ve tonlarındaki renklerin yoğunluğunu gördüğünüz zaman o rüya sizin yapacağınız işin hayırlı olduğunu gösterir.

Ancak, rüyanızda kırmızı, siyah gibi koyu tonlarda, iç kararartan tonlardaki renkleri gördüyseniz; bu işin sizlere hayır getirmediğini, iyi olmayacağına haber verir.

Ayrıca, İstiharede renkler kadar isimlerde çok önemlidir. Mesela rüyanız da “Hasan” diye birisini görürseniz bu iyi bir şeydir çünkü “Hasan” ismi güzel demektir. Bunun dışında “Sait” ismi mutlu, “Berre” ismi mutlu kadın demektir. Rüyanız da bu isimleri görmüş iseniz rüya yatma nedeninizin hayırlı olabileceğini düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Veli “dost” anlamına gelmektedir. O yüzden rüyanız inşallah sizin için hayırlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu