1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Kadın Astsubay Nasıl Olunur? Kadın Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

Kadın Astsubay Nasıl Olunur? Kadın Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

Kadın Astsubay Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ? Biliyorsunuz ki kadın ve erkeklerin astsubay olma şartları birbirinden farklıdır. Astsubay olmak isteyen kadınlar astsubay nasıl olunur, kimler astsubay olabilir? Kadınların astsubay olma şartları nelerdir? gibi soruların cevaplarını arıyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görev yapmak vatandaşlar, astsubay olma şartlarını öğrenerek bu mesleğe sahip olmak için gerekli kriterleri sağlamaya gayret etmektedir. Peki, astsubay nasıl olunur? Astsubay olmanın şartları nelerdir ?

kadın astsubay olma koşulları

Kadın Astsubay Başvuru Şartları Nelerdir?

İlk olarak astsubay olmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı kadın ya da erkek olmak, Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak, hüküm giymemiş olmak, güvenlik soruşturması olumlu olmak gibi temel başvuru şartları yer alıyor.

Bununla beraber adayların 2 yıllık önlisans yada 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca yapılan KPSS sınavından da p3 puan türünden en az 60 puan almış olmaları istenmektedir.

Fiziksel olarak kadınlarda en az 153 cm boyunda olmak ve beden kitle indeksi, kriterlere uygun olmak  ( örneğin 153 cm boy ve 44 kg ağırlık için 60 kg ile 200 cm boy ve 76 kg ağırlık için 104 kg arasında yer almaktadır), adayların yaş şartı kapsamında da lisans mezunları için 27, lisansüstü mezunları için 32, uzmanlık eğitimini bitirenler için ise 35 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Fiziksel olarak vücutta dövme, yanık, çizik gibi izlerin bulunmaması , diş yapısının kusursuz olması , vücut yapısında kusur olmaması ve sağlam olması gerekmektedir. Şartları oluşturan vatandaşlar askeri hastaneye sevk edilip sağlık raporu alarak, sınavlara girebilirler.

Astsubay olmak isteyen vatandaşlar sözlü, yazılı ve fiziki kabiliyet yeterlilik sınavı olmak üzere 3 sınava girmektedirler. İlk olarak sözlü sınavda 50 tane soru sorulmaktadır. Türkçe, İnkılap, T.C. Anayasası, Atatürkçülük, gibi derslerden soru kalıpları hazırlanmaktadır. Diğer bir sınav olan yazılı sınavdan 70 puan alınması gerekir. Bu sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Sınavda 70 ve üzeri alanlar mülakat sınavına girme hakkına sahip olmaktadırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap