Kadınlar Başı Açık Şekilde Kuran’ı Kerim Okuyabilir mi ? Açık Saçla Dua Dinlenebilir mi ?

Kadınlar Başı Açık Şekilde Kuran’ı Kerim Okuyabilir mi ? Açık Saçla Dua Dinlenebilir mi ?

Kadınların saçı açık bir şekilde dua etmeleri, Kuran’ı Kerim okumaları doğru mudur. Saç açık şekilde Kuran okumak ya da dinlemek olur mu gibi sorularınızın yanıtları sizlerle.

Kadınların tesettürlü olmaları gerektiği durumlarla ilgili en çok merak edilen ve cevabının sıklıkla araştırıldığı sorulardan birisi de açık saçla dua edilip edilemeyeceğidir.. Bazı dini kaynaklarda belirtilen bilgilere göre kadın başı ve hatta kolları dahi açık iken Kuran-ı Kerim ya da cevşen gibi duaları okuyabilir. Kuran-ı Kerim okunurken başın kesinlikle örtülü olması gerektiğine dair hadis ve ayet bulunmama ile beraber saygı açısından örtülmesinin iyi olacağı tavsiye edilir. Kuran-ı Kerim’deki ayetlerde aslında duadır, fakat bu konu ile ilgili her duanın ayet olmadığı bilinmelidir. Zira Kuran-ı Kerim’de geçen çok sayıda Peygamberin duası vardır.

Abdest alınmadan dokunulmaması gereken Kuran-ı Kerim’de dokunmadan ezber yapılabileceği öne sürülmektedir. Bazı dualar vardır ki bunlar büyük İslam alimlerinin duasıdır ve yine başı açık bir şekilde okunabilir. Bunun dışında özel durumdaki yani adetli kadınların da temizleninceye kadar dua okumasında sakınca yoktur. İstenilen sözlü dualar okunabilir, hatta Fatiha suresinin (sadece dua maksatlı) dokunmadan okunabileceği bile öne sürülmektedir. Duaya benzer şekilde yer verilen ayetlerde değinilen tövbe duaları ya da istek duaları da ezberden ya da dokunmadan okuyarak yapılabileceği bilinmelidir.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER