1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Kadınlarda Görülen Kazi Nedir, Gusül Gerektirir mi ?

Kadınlarda Görülen Kazi Nedir, Gusül Gerektirir mi ?

Kadınlarda Kazi Nedir, Gusül Gerekir mi

Bir çok kadının merak ettiği konulardan bir tanesi olan ve özel bir durum olarak adlandırdığımız “kazi” saydam ve yapışkan özellikte gelen akıntı olarak ifade edilebilir. Peki, Kadınlarda kazi durumu nedir, kazi gusül gerektirir mi,  gibi sorularınızın yanıtları haberimizin detayında…

Kadınların özel hallerinde adet, lohusalık ve özür kanı dışında görülen akıntıların abdesti sakatlayıp sakatlamadığına dair direkt olarak Efendimiz (SAV)’den bizlere ulaşmış bilgi bulunmamaktadır. Günümüzdeki tıbbi bilgilere göre sağlıklı bir kadın vücudundan gelen beyaz ve kokusuz akıntı normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Çünkü bu akıntı rahimden değil daha aşağıdan gelmekte dolayısıyla da necis maddeler içermez. Bu nedenle temiz sayılan akıntı abdesti bozmadığı gibi çamaşıra bulaşması da namaza mani olmamaktadır.

(Kâsânî, Bedâî’, I, 24; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 305). Hanefî mezhebine göre alimlerin görüşü: “Kadınların, vajina organlarında gördükleri normal ıslaklık, insanların ağız, burunlarından gelen akıntı ve bedenlerinden çıkan ter gibi değerlendirilmelidir.” (bk. Reddu’l-Muhtar, 1/166).

kadınlarda kazi nedir ?


KADINLARDA KAZİ NEDİR, KAZİ GUSUL GEREKTİRİR Mİ?

Günlük yaşantı içinde zevk suyu olarak da bilinen “Kazi”, yakınlaşma hissiyatından dolayı kişiden gelen saydam ve yapışkan bir sıvı olarak ifade edilebilir. Erkeklerde bu durum ‘Mezi’ iken kadınlardaki karşılığı ise ‘Kazi’dir.

Dini kaynaklarda belirtilen bilgilere göre; bu sıvının gelmesi nedeniyle gusül şartı aranmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap