Bu yazımızda sizler için kadınların korkulu rüyası menopozu geciktirmenin yöntemlerini araştırdık. Genellikle kadınların 45-55 yaşları arasında menopoza girmesi beklenir bu dönem menopoz için normal sayılır. 45 yaştan küçük kadınların menopoza girmesi ise erken menopoz olarak adlandırılır. 1 yıl boyunca hiç adet kanaması görmeyen kadın menapoz girmiş kabul edilir. Menopoz belirtilerinde yaşla beraber adet sıklığının ve düzeninin bozulması, terleme, vajinal kuruluk, stres gibi durumlar vardır. Bu belirtilerden herhangi birini görmeye başladıysanız doktorunuza başvurmalısınız. Menopoz bir hastalık değildir ancak yaşam kalitesini düşürür kadınlarda doğurganlık özelliğini tamamen bitirir ve hormonları değiştirerek rahatsız eder. Erken menopoz sebepleri ise sigara, hormonlu yiyecekler, radyasyon , genetik faktörler olarak sıralayabiliriz.

MENOPOZU GECİKTİRME YOLLARI

Sağlıklı beslenmenin vücuda etkisini hepimiz biliyoruz. Taze ürünler tüketmek doğal GDO'suz sebze meyve tercih etmek menopoz yaşını geciktirebilir. Genç yaşlardan itibaren spor yapma hormonlarını ve vücudunuzu zinde tutar menopozu geciktirir hareketsizlik erken menopoza sebep olur. Sinir, stres ve uykusuzlukta erken menopoza sebep olur olabildiğince bu gibi durumlardan uzak durun. Tıbbi yollarla menopozu durdurmak mümkün olmasada bazı besinlerin içeriğinde bulunan maddeler hormonların dengeli çalışmasını destekliyor. Doğum kontrol hapı menopozu geciktirir. Sigara alkol tüketiminden uzak durmak faydalı olacaktır sigara içen kadınlar erken menopozla karşılaşabilir. Çok doğum yapan kadınlar geç menopoz dönemi yaşarlar. American Journal of Epidemology dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir  araştırma menopozu geciktiren besinler şu şekilde açıklandı: Soya fasulyesi, biftek, nohut, kabak çekirdeği , yağlı balıklar, mercimek, nohut ve patates.

MENOPOZA HANGİ BİTKİ İYİ GELİR ?

Menopoz dönemine girmeden önce alabileceğiniz önlemleri yukarıda yazmıştık. Vücudunuza gençken yapacağınız yatırımların yanında beslenme düzeninizede dikkat etmelisiniz. Gün içinde kafein tüketmek yerine bu tarz doğal çaylar tercih etmek sizi hem rahatlatır hemde menopoz riskini azaltır. Melisa çayı Anason çayı Adaçayı Papatya çayı Maydanoz çayı Nergis çayı Kedi otu çayı Kiraz sapı çayı