1. Ana Sayfa
 2. Din
 3. Kadir Gecesi Okunacak Dualar Ve Yapılacak İbadetler Nelerdir ?

Kadir Gecesi Okunacak Dualar Ve Yapılacak İbadetler Nelerdir ?

Müslümanlar için en önemli günlerden olan Kadir gecesi bu yıl 8 Mayıs Cumartesi gecesi idrak edilecek. Ülkemiz için mübarek Ramazan ayı ve Kadir gecesi korona gölgesinde geçecek olsa da vatandaşlar, evlerinde ibadetlerini en doğru şekilde yerine getirmek istiyor. Peki, Müslümanlar Kadir Gecesi’ni nasıl geçirmeli? Kadir Gecesi ibadetleri neler? İşte Kadir Gecesi ile ilgili detaylar..

İSLAMDA KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

Kur’ân-ı Kerimde bin aydan daha hayırlı olarak buyrulan bu gece ( Kadir Suresi ) hakkında Peygamber Efendimiz: “Kadir gecesini, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” buyurmaktadır. Bu gecede yapılacak ibadet ve edilen duaların kıymeti bin aydan evladır. Bu gece edilecek tövbeler çok önemlidir. Bu geceyi hamd ve şükür etmek, bol bol tövbe etmek, Allah’ın adını bolca zikir etmek, Kur-an okumak, sadaka vermek ve yardım etmek ile geçirmelisiniz.

kadir gecesi

1- KADİR GECESİ OKUNACAK DUA

KADİR SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

Bismillahirrahmânirrahîm.

 1. İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
 2. Ve ma edrake ma leyletülkadr
 3. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
 4. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
 5. Selamün hiye hatta matle’ılfecr

KADİR SURESİ TÜRKÇE ANLAMI

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

 1. Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik.
 2. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?
 3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.
 4. Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.
 5. O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

2- KADİR GECESİ NAMAZ KILMAK

KADİR GECESİ NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR?

Bu özel geceden kılınan Kadir Gecesi namazı 2 rekattan başlayıp 12 rekat veya 100 rekata kadar Kadir Suresi ile birlikte kılınır. Kadir Gecesi namazı 4 rekat veya 12 rekat olarak kılınır. Birinci rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi, 2. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi, 3. rekatta Fatiha ile 3 Kadir suresi ve 4. rekatta Fatiha ile 3 İhlas suresi şeklindedir. Kadir namazı kılınışı sırasında iki rekatta bir Tahiyata oturulur. Selamdan sonra 11 defa “Allah-u Ekber, Alah-u Ekber, Lailahe illlahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd” denir. Bundan sonra 100 defa İşrah suresi 100 defa Kadir suresi okunur.

Kadir Gecesi namazına ise şu şekilde niyet edilir:

-“Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye (topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber.

3- KUR’ÂN-I KERÎM OKUMAK

Kurʼân-ı Kerim’in fiilen indirildiği gece Kadir Gecesidir. Nitekim ayet-i kerimede buyrulur:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Sûresi 1-5)

Allah dostları bu gecelerde çokça Kur’ân-ı Kerîm okunmasını tavsiye buyurmuşlardır.

4- TEVBE İSTİĞFAR ETMEK

Allah Teâla şirke düşmeyenlerin büyük günahlarını affedeceğini bu gecede müjdelemiştir. (bk. Müslim, Îman, 279)

Hazret-i Peygamber: “Ben, günde yüz kere istiğfâr ederim…” (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır.

EY GÜNAHLARI BAĞIŞLAYAN

Şu mübarek gece hürmetine bizleri bağışla, inayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; Bizleri yara-bere almadan ötelerdeki güzelliklere ancak sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış ve kırılmış ruh dünyamızı da ancak sen tamir edebilirsin. İçimizi sana döküyor, kusurlarımızı sana açıyor ve bizlere yeniden iyi insan olma yollarını göstermeni diliyoruz ya Rabbi!

Yorum Yap

Yorum Yap