Halınızda kahve lekesi mi var? Panik yapmayın, sizler için hazırladığımız kahve lekesi çıkarma ipuçlarını kullanarak bu sorundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Birçoğumuz, uyanmamıza ve güne hazırlanmamıza yardımcı olması için günlük rutinimizin önemli bir parçası olarak sabah kahvesine güveniyoruz. Ama acele ettiğimizde kahve yere dökülürse ne yapmalı? Kahve lekelerini halıdan nasıl çıkaracağınızla ilgili bu ipuçlarını izleyin ve durumu nasıl kurtaracağınızı öğrenin. [geo_alert style="2" color="primary" ]Unutmayın, hızlı hareket edin ve kahve lekelerini çıkarmak için kurulayın! En etkili sonuçlar için, leke yerleşmeden önce lekeye müdahale edin ve etkilenen bölgeyi asla ovalamayın. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir![/geo_alert] İhtiyacınız olacak;
 1. Temiz bulaşık bezi veya kağıt havlu
 2. Sprey şişesi veya ıslak sünger
 3. Mutfak havlusu
 4. Temiz kuru bez
 5. ılık su
 6. Halı temizleme ürünü

Halıdaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar;

 • Panik yapmayın ve hızlı hareket edin.
Halı üzerindeki kahve lekelerini henüz tazeyken çıkarmak daha kolaydır. Bu nedenle, döküntü kurumadan harekete geçin. Temiz bir bulaşık bezi veya kağıt havlu alın ve mümkün olduğunca fazla sıvıyı emmek için bölgeyi nazikçe kurulayın. Çok sert ovalamamaya ve lekeyi halı liflerine gömme riskine dikkat edin.
 • Ilık su kullanın
Bölgeye ılık su uygulayın (su çok sıcaksa lekenin yerleşmesine yardımcı olma tehlikesi vardır). Suyu lekeye uygulamak için bir sprey şişesi kullanın ya da bölgeyi ıslak bir süngerle silin. Ardından, fazla sıvıyı kurutmak için bir mutfak havlusu kullanarak Adım 1'i tekrarlayın.
 • Bir temizlik ürünü kullanın
Kahve lekelerini halıdan çıkarmak için bu iki adım tek başına yeterli olabilir. Bununla birlikte, iz daha inatçıysa, bir temizlik ürünü kullanmak işe yarayacaktır. Halı şampuanı kullanılabilir, ancak elinizde yoksa, ağartıcı olmayan herhangi bir deterjan veya çamaşır tozu kullanılabilir. Herhangi bir ürünü her zaman önce küçük bir alanda test edin ve devam etmeden önce etiket üzerindeki talimatları okuyun. 1 litre ılık suya 1/4 çay kaşığı ekleyin, solüsyona bir bez veya kağıt havlu batırın ve ardından bölgeye uygulayın. Lekeyi yayma riskini önlemek için bir kaşığın arkasını kullanarak solüsyonu etkilenen bölgeye havlunun dışından içeriye doğru masaj yaparak uygulayın. Ardından fazla nemi gidermek için tekrar 1. Adıma dönün.
 • Uygulanan alanı durulayın.
Temizleme solüsyonu uygulandıktan sonra, uygulanan alanın durulanması gerekir. Temizleme solüsyonu ve leke yok olana kadar kurutma işlemini tekrarlamadan önce bölgeye temiz su uygulamak için bir sprey şişesi veya sünger kullanın.
 • Alanı kurumaya bırakın.
Neredeyse! Son adım, alanın kuru kalmasını sağlamaktır. Biraz basınç uygulamak için alanın üzerine temiz, kuru bir bez veya havlu koyun ve üzerine bir ağırlık koyun. Ardından alan tamamen kuruyana kadar birkaç saat bekletin. Kahve Lekesi [geo-post id="10026" label="Önerilen Yazı"]

Bonus İpuçları;

 • Ekstra etki için 2. Adımda suya sirke ekleyin. Asetik asit liflerle reaksiyona girecek ve kiri çözecektir. Bu solüsyonu önce halının küçük bir alanında da test etmeyi unutmayın.
 • Leke özellikle inatçıysa, kabartma tozu ve sudan bir macun oluşturun, lekenin üzerine yayın, kurumaya bırakın ve ardından kalıntıyı süpürün.
 • Halınız hassas bir malzemeden yapılmışsa ve halıdaki kahve lekelerini çıkarmak için yukarıdaki ipuçlarını kullanmaktan emin değilseniz, devam etmeden önce bir uzmana danışın.