1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır ?

Kalanşo Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır? Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır ?

Son zamanların en trend çiçeklerinden bir tanesi olan ve hemen hemen her ortamda yaşayabilen Kalanşo çiçeği, bakımı ile sizleri yormaz ve görsel açıdan muhteşem bir güzellikle sağlar. Kalanşo çiçeğinin bakımı için yapmanız gerekenler nelerdir? Çoğaltılması nasıl yapılır?

Afrika, Asya ve Avustralya’ya özgü tropik bir bitki olan Kalanşo çiçeği, Etli yapraklar çok fazla su içerdiğinden, bu bitki özellikle aşırı kuru iklimi sorunsuz tolere ettiği apartman dairesinde büyümeye uygundur. Toprağı tamamen kuruduğunda sürekli olarak sulamanız çiçeğin çoğalmasına neden olacaktır.

Kalanşo türlerinin çoğu Madagaskar’da bulunmaktadır. Kalanşo bitkisinin salon çiçeği olarak tercih edilmesinin nedenlerinden az yer kaplamaları ve narin görünümleridir. Yaprakları uzun değildir. Bu sebep ile yapraklarına çarpma gibi durumlar yaşanmamaktadır. Canlı çiçeklere sahip Kalanşo, her türlü ev ortamına ayak uydurmak konusunda zorluk yaşamaz. Harika bir ev aksesuarı olarak kullanılabilirler. Sulu yaprakları onun besin kaynağıdır ve zor koşullarda hayatta kalabilmesini sağlamaktadır. Bakımı ve çoğaltılması çok pratik bir çiçek olan Kalanşo’ya evinizde rahatlıkla bakabilirsiniz. Kalanşo çiçeği bakımı hakkında tüm merak edilenleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz. Konunun içeriği için sayfamızın altına göz gezdiriniz…

kalanso cicegi bakimi nasil cogaltilir haberi

KALANŞO ÇİÇEĞİ BAKIMI

– Kalanşo çiçeğinin toprağını ayda bir defa gübre katınız. Çiçekleri kuruduğunda budama makası ile sağlam yapraklara zarar vermeden kesiniz.
– Tam bir yaz çiçeği olan Kalanşo çiçeğini, yazın gölgede kışın ise güneş alan bir yerde bakabilirsiniz.
– Kalanşo çiçeği bakımı son derece basit bir çiçektir. Güneşe ihtiyaç duymaktadır ancak direkt gelen güneş ışınlarına kesinlikle maruz bırakmayınız.
– Kalanşo çiçeğinin toprağını havalandırdıktan sonra vitamin ve protein takviyesi yapabilir, yumurta kabuklarını kırıp toprağın üzerine serpiştirebilirsiniz.
– Kalanşo çiçeği kışın haftada 1 gün yazın ise haftada 2 gün sulamanız gerekmektedir. Toprak tamamen kuruduğunda bu miktardan daha fazla su verebilirsiniz.
– Kalanşo çiçeğinin bir dalını kırınız ve suda bekleterek köklendirebilirsiniz. Köklendikten sonra toprağa ekme işlemini gerçekleştiriniz. Kalanşo çiçeğini bir yapraktan bile çoğaltabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap