Kalp Krizi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kalp Krizi Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kalp krizi yaşamak, hayatı değiştiren bir olaydır. İkinci bir kriz olayından korkmak ve doktorunuzdan aldığınız çok sayıda tıbbi bilgi ve talimattan bunalmak normaldir.

Ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğinin farkında olmak, kalp krizi sonrası hayatınıza başlamak için harika bir adımdır. İşte kalp krizinden sonra tam iyileşme yolculuğuna başlarken doktorunuza sormanız gereken birkaç soru.

Duygusal Değişimleri mi nasıl ele almalıyım?

Kalp krizinden sonra çok çeşitli duyguları deneyimlemesi beklenir. Belki de korkuyorsunuz, depresyondasınız, öfkeleniyorsunuz veya kafanız karışıyor. Önemli olan, iyileşmenizi olumsuz etkilememeleri ve ikinci bir kalp krizi riskinizi artırmaları için duygularınızı tanımak, anlamak ve yönetmek. Duygularınız hakkında doktorunuzla ve / veya zihinsel sağlık uzmanınızla konuşun, böylece sizi tekrar yoluna sokabilirler.

İyileşmemin bir parçası olarak bir destek grubuna katılmalı mıyım?

Akıl sağlığı, sosyal etkileşimler ve rutin faaliyetlere katılım, kalp krizi sonrası iyileşme ve yaşam kalitesinde büyük rol oynamaktadır.

Kalp krizinden kurtuluyorsanız ve kalp-sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya çalışıyorsanız, tecritten kaçınmak önemlidir. Ailenize, arkadaşlarınıza ve destek gruplarına bağlanmak, yalnızca benzer durumlarda insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi sağlık sonuçları sağlar. Size yönlendirebilecekleri belirli destek gruplarını tavsiye edip etmediklerini doktorunuza sorun.

Kalp Krizi Sonrası göz ardı Edilmemesi Gereken Durumlar

Zaten bir kalp krizi geçirdiğiniz göz önüne alındığında, muhtemelen semptomların ve uyarı işaretlerinin daha iyi farkındasınızdır. Bununla birlikte, aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız 112’yi aramalı veya hastanenin acil servisini hemen ziyaret etmelisiniz:

Göğsünüzde, kollarınızdan, sırtınızdan, boynunuzdan veya çenenizden birinde veya her ikisinde rahatsızlık
Nefes darlığı
Soğuk terleme
Mide bulantısı
Baş dönmesi

Yaşam Tarzı Alışkanlıklarımda Değişiklik Yapmalı mıyım?

Eğer sigara içiyorsanız, kendinize bir söz verin ve bırakmayı planlayın. Tütün, kalp hastalığı için büyük bir risktir.

Doymuş ve trans yağlar, yüksek yağlı süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar gibi arter tıkanıklığını tetikleyen gıdalar kalbi sağlığı için tehlikelidir. Bunları daha fazla meyve, sebze ve yağsız protein ile değiştirin.

Zevk aldığınız bir fitness rutini bulun ve buna bağlı kalın. Düzenli kardiyovasküler egzersiz vücudu iyi yapar. Günde sadece 30 dakika egzersiz yapmak bile kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürebilir, stresi azaltabilir ve enerji seviyenizi artırabilir.

Benim için sağlıklı bir kiloyu nasıl belirlerim?

Fazla kilolu olmak kalp hastalığı ve başka bir kalp krizi için bir risk faktörüdür. Kilo vermek için kendinizi hazırlamalısınız. Eğer kendiniz yapamıyorsanız, doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kalp Krizi Sonrası Ne zaman işe dönmeliyim?

Kalp krizinizin ciddiyetine ve iş görevlerinizin niteliğine bağlı olarak, doktorunuz normal çalışma rutininizi iki haftadan üç ay sonraya kadar devam etmeniz konusunda size bilgi verebilir.

Sıkı iyileşme rejimine bağlı kalarak kısa bir sürede normal rutininize dönebilirsiniz.

Kalp Krizi Sonrası Cinsel Hayat

Kalp Krizi Sonrası Cinsel Hayat

Muhtemelen kalp krizinizin cinsel yaşamınızı nasıl etkileyeceğini veya tekrar seks yapıp yapamayacağınızı merak ediyorsunuz. Dünya Sağlık Örgütüne göre çoğu insan kalp krizi sonrası birkaç haftalık iyileşme periyodu sonrası cinsel aktivite olaylarına devam edebilirler.

Sizin için ne zaman güvenli olduğunu anlamak için doktorunuzla konuşmaya çekinmeyin.


Sağlık Makalesinden İlgili Makaleler;

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Risk Altında Olup Olmadığınızı Nasıl Anlayabilirsiniz?
Tansiyon Değerleri Okuma ve Anlama; Yüsek, Düşük ve Orta Sayıların Anlamları

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER