Karınca Yumurtası Yağı Ne İşe Yarar, Karınca Yumurtası Yağı Neden Yasaklandı!

Karınca Yumurtası Yağı Ne İşe Yarar, Karınca Yumurtası Yağı Neden Yasaklandı!

İranlı kadınların yüzyıllardır çocukluklarından kullandığı istenmeyen tüylerin oluşumunu engelleyerek epilasyon sorununu ortadan kaldırdığı bilinen karınca yumurtası yağı ülkemizde de son zamanlarda sıklıkla tercih ediliyor ve merak ediliyor. Kadınların doğal tüy dökücü olarak kullandıkları yağ, diğer epilasyon çeşitlerini uygulamadan tek bir ürün ile tüy sorununu ortadan kaldırdığı konuşuluyor. Karınca yumurtası yağı yasaklandı mı ? Karınca yumurtası yağı ne işe yarar ? Son yıllarda bu çok merak edilen konuyu sizin için araştırdık.

Karınca Yumurtası Yağı Ne İşe Yarar ?

Kadınların birçoğu bu yağı doğal tüy dökücü olarak kullanır. Anlatılanlara göre vücutta karınca yumurtası yağı sürülen bölgede bir daha tüy oluşumu olmuyor. Hatta bazı söylentiler var ki bu yağ bebeklik döneminde kullanılırsa hiç tüy oluşumu olmaması yönünde. Böyle bir denemeyi bebeğinize asla yapmamanızı öneririz. Bu bilgiler tabiki yanlıştır, ürünü kullananlardanda alacağınız bilgiler şunlardır. Bu yağ bir epilasyon aracı olarak kullanılamaz çünkü kullanımı ancak bütün tüyler kökünden ağda yada lazer ile tamamen alındıktan sonra 5 gün düzenli olarak epilasyon bölgesine sürmek ve gece boyunca emilimini beklemek şeklindedir. Bu yağ düzenli kullanımda 4-6 ay arasında kıl köklerinde incelme yarattığı doğrudur. Ancak tamamen tüy sorunundan kurtaracak olmasını beklemek çok mantıklı değildir. Zira satımı yasak olmasına rağmen online alışveriş platformlarında hali hazırda hala satışı gerçekleşmektedir. Fiyatı oldukça ucuzdur satıcıya göre değişmekle beraber şişesi en fazla 20 TL gibi bir fiyattadır. Düşünüldüğünde böyle bir ürün tamamen tüy sorununu çözüyorsa epilasyon merkezlerinin müşterileri olmamalı… Ayrıca üretimi yasak olan bu ürünün çok uygun fiyata satılmasının diğer bir sebebi de ürünlerin çoğunun orijinal olmaması tüketiciyi kandırmasıdır.

Karınca Yumurtası Yağı Neden Yasaklandı ?

Karınca yumurtasının yaklaşık 6 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile satışı yapılması yasaklandı.

Yasaklanmasının nedeni ise bakanlık tarafından şu şekilde açıklanmıştır ;

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından kozmetik üreticilerine gönderilen resmi yazıda, karınca yumurtası yağı içeren ürünlerle ilgili yapılan kontrollerde, kozmetik ürünleri yönetmenliğinin ürün güvenlik değerlendirme gereklerine uyulmadığı için piyasadan toplatılmasına ve yeniden üretim yapılmamasına karar verildiği belirtilerek şu görüşlere yer verilmişti:

“Karınca yumurtası yağı içeren, ‘Karınca Yumurtası Yağı’ adlı, karınca adı ve resmi belirtilen (Ant Egg Oil) tüm ürünlerin, Bakanlığımızca yapılan denetimlerde, Kozmetik Yönetmeliği’nin ürün güvenlik değerlendirme gereklerini yerine getirmediği tespit edildiğinden piyasadan toplatılmasına karar verilmiştir ve toplatma faaliyeti devam etmektedir…

Kısaca karınca yumurtası yağı üretimi ve satışı sağlık açısından tehlikesi olduğu gerekçesi ile sağlık bakanlığı onayından geçmeyerek yasaklanmıştır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER