Karpuzun İyisi Nasıl Anlaşılır ? Karpuz Seçme Teknikleri!

Karpuzun İyisi Nasıl Anlaşılır ? Karpuz Seçme Teknikleri!

Sizde karpuz yemeden yazın geldiğini anlamayanlardan mısınız ? Yazın en ferahlatan yiyecek karpuzdur bu nedenle çoğu kişinin vazgeçilmezidir. Ancak karpuz satın alırken iyi karpuzu seçemezseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Hem paranızdan olursunuz hem de bu serinleten lezzetten mahrum kalırsınız. Ancak karpuz seçmek bazı tüyoları bilmeyenlerin yapabileceği bir şey değildir. Bizde sizler için bu yaz lezzetli karpuzları yiyebilmeniz ve ailenize sunabilmeniz için bu işin inceliklerinden ve önemli tüyolardan bahsetmek istiyoruz hazırsanız hemen başlayalım !

İyi Karpuz Seçmenin Püf Noktaları ;

Karpuzun iyisi nasıl anlaşılır

Karpuzun toprakta yetişirken yere değdiği bölge yani alt bölümü ne kadar sarıysa o kadar lezzetlidir. Tam olgunlaşmış karpuzlarda bu renk beyaz değil tam sarıdır. Bu karpuzların  lezzetine doyum olmaz. Daha beyaza yakın olan karpuzlarda aynı lezzeti yakalayamazsınız.

Meyveyi seçerken dikkat etmeniz gereken bir durumda karpuzun, boyutuna göre beklenenden ağır olması, yeterince olgun ve sulu bir karpuz olduğu anlamına gelir. Bu yöntemi kavun içinde kullanabilirsiniz.

Halk arasında çok bilinmesede çiftçiler bu yöntemi çok kullanır ve karpuzu “cinsiyetlerine göre” ayırt ederler. Uzun ve oval karpuzlar erkek olarak bilinirken yuvarlak karpuzlar dişi olarak adlandırılır. Erkek karpuzlar sulu, dişi karpuzlar ise tatlı olur.

Dış kabuğu parlak olan karpuzlar, yeterince olgunlaşmamış anlamına gelir. Bu yüzden tercihinizi iyi gözüken, mat bir karpuzdan yana kullanmalısınız.

Karpuzun sapıda onun iyi olup olmadığını anlamanızı sağlar. Eğer karpuzun sapı kurumuşsa karpuz olgundur. Eğer sapı kuru değil ve yeşil renkteyse karpuz daha olgunlaşmadan toplanmış demektir.

Karpuza vurduğunuz zaman yüzeyi sert olmalıdır. Daha yumuşak olan karpuzlar, lezzetli olmayabilir. Aynı şekilde karpuza vurarak iyi olup olmadığını anlamak için karpuza vurduğunuzda iyi karpuz tok bir ses verirken, kötü karpuzdan donuk bir ses çıkar. Genellikle bu sesi ayırt etmek zordur.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER