Kediler en fazla beslenen evcil hayvanların başında gelmektedir. Neredeyse her insanoğlunun ortak olarak sevdiği bir hayvan türüdür. 

Kedi nasıl bir hayvandır

Evcil kediler latince Felis catus ya da Felis silvestris catus olarak adlandırılırlar. Kediler anatomik olarak güçlü, esnek bedenleriyle, hızlı refleksleriyle, keskin, geri çekilebilen pençeleriyle ve küçük avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle diğer kedigillere benzerler. Kediler, insan kulakları için çok zayıf ya da çok yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa yakın ortamlarda görebilirler. Çoğu memeli gibi, kediler insanlara göre daha zayıf renkli görüşe ve daha güçlü koku alma duyusuna sahiptir.

70 'ten fazla kedi ırkı olduğu tahmin ediliyor. Kediler, tek başlarına avlanmalarına rağmen sosyal bir türdür. Kedilerde iletişim; salgıladıkları kokular, kedi feromonları ve kedilere özgü vücut dilinin yanı sıra seslenme çeşitliliğini (miyavlama, mırıltı, sesini titretme, tıslama, hırıltı ve gırtlaksı ses) de içinde barındırır.

Konumuz içerisinde kedilerin daha çok beden diliyle iletişimlerinden bahsedeceğiz.

Kuyruk Hareketleri Kedinin Bir İletişim Şeklidir

Kedilerin kuyruk hareketleri onların beden dillerinden çok önemli örnekler teşkil eder. Örneğin kuyruğunu yukarı diken bir hayvan gördüğü şey karşısında mutlu olmuştur. Kuyruğunu belli bir ritm ile sağa sola sallaması onun sinirli ve kavgacı bir ruh halinde olduğunu gösterir. Kuyruğunu kaldırmış ve kuyruk tüylerini kabartmış halde ise oldukça korkulu olduğunu ifade eder. 

Bu hareketler kedilerin genel beden dilini ifade etse de aldıkları eğitim ve kendi karakterlerine göre farklılar olması da söz konusudur. kedilerin-beden-dili-ve-anlamlari

Kuyruğunu Hızla Aşağı – Yukarı Yapması: Kedinin kuyruğunu aşağı yukarı yapması, köpeklerin aynı kuyruk haraketini yaptığındaki gibi mutlu kuyruk sallaması anlamına gelmemektedir. Kediniz kuyruğunu aşağı yukarı sallıyorsa sebebi onun yalnız kalma endişesini gösterir.

Kuyruğunu Havada Titremesi: Kedinizin kuyruğu havadaysa ve hafif titriyorsa bilinki kediniz çiftleşme dönemindedir ve karşı tarafa onu istediğinin sinyalini veriyordur! Kuyruğunu sakin bir şekilde size doğru gerelek titreştiriyorsa sizi gördüğü için sevinçli! Aralıklarla titetiyorsa heyecanlı ya da endişelidir.

Bir çok kuyruk hareketinin beden dilinde anlamlarını makaledeki görsellerden görebilir ve kedinizi buna göre değerlendirebilirsiniz.

Kuyruğunu Yerde Sallaması: Kediniz bu şekilde bir tavır sergilediğinde biliniz ki ona karşı sevginizden haberdardır.

Yere Sırt Üstü Yatması: Kediniz yere sırt üstü yatmış birde ellerini oynatıyorsa mutluluktan havalara uçtuğunun ve sizi oyuna çağırdığının göstergesidir.

sevimli kedi

Kediler Neden Evcilleştirilir?

Kediler Antik Mısır'da tapılan hayvanlar olduğundan beri, genellikle orada evcilleştirildiklerine inanılır, ama Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerinin de olma olasılığı vardır