Kedilerin Yaşları Nasıl Anlaşılır, Kedi Yaşı Hesaplama

Kedilerin Yaşları Nasıl Anlaşılır, Kedi Yaşı Hesaplama

Popüler bir efsaneye göre, bir insan yılı “7 kedi yılına” eşdeğerdir, ayrıca gerçekte 1 yaşındaki bir kedi 7 yaşındaki bir çocuktan çok daha olgundur.

Kedilerin Yaşları Nasıl Anlaşılır, Kedi Yaşı Hesaplama

Popüler bir efsaneye göre, bir insan yılı “7 kedi yılına’ eşdeğerdir, ayrıca gerçekte 1 yaşındaki bir kedi 7 yaşındaki bir çocuktan çok daha olgundur.


Kedim Kaç Yaşında ?

İnsan ve kedi yılları arasındaki ilişkiyi hesaplamak için güvenilir bir bilimsel yol olmamasına rağmen, genellikle bir kedinin hayatının ilk 2 yılının kabaca bir insanın ilk 25’ine eşit olduğu konusunda hemfikirdir. Bundan sonra, her ek yıl “4 kedi yılı” civarındadır. Bu, kediniz 6 yaşındaysa, insan yıllarındaki eşdeğer kedi yaşı 41 civarında olacaktır.


Kedilerin Ortalama Yaşam Ömrü Ne Kadardır?

Ev de bakılan kediler ve dışarıda yaşayan kedilerin arasında yaş farkı vardır. Dış mekanda yaşayan kediler, evde yaşayan kedilere nazaran daha az bir ömre sahiptir. Ortalama olarak kediler, 16 ila 18 yaşına kadar yaşar. Hatta bazı kediler 20 yaşına ulaşmaktadır.

Bazı kedi ırkları doğal olarak diğerlerinden daha uzun yaşayacağından, kedilerdeki yaşam beklentisi cinslere göre değişir. Örneğin, Siyam ve Manx ırklarının en uzun yaşadıkları söylenir.

Bazı kaynaklara göre, dünyanın en yaşlı kedisinin 34 yaşında yaşadığını biliyor muydunuz? Bu kedi bir insan yaşına göre bakıldığında 153 yaşına denk gelmektedir.


Kedilerin Yaşları Nasıl Anlaşılır?

Kedinizin kaç yaşında olduğunu bulmak için onları bir veterinere götürmek en iyisidir. Ancak yine de bir kedinin yaşı ve sağlığı ile ilgili belirtileri aşağıda ki yöntemleri kullanarak tahminde bulunabilirsiniz.

Diş

Dişler kedi arkadaşınızın doğum günü partisinin kesin tarihini belirleyemez, ancak yine de bir kedinin yaşının harika bir göstergesidir. Kilometre taşları:

• Bir yavru kedinin ilk dişleri 2 ila 4 hafta arasında görülür

• Kalıcı beyaz dişleri yaklaşık 4 ayda gelir

• Birkaç dişteki sarı lekeler  tartar), kedinizin 1 veya 2 yaşında olabileceği anlamına gelebilir

• Tüm dişlerde lekeler görünüyorsa, kedi muhtemelen en az 3 ila 5 yaşındadır

• Eksik dişler genellikle kedinizin 10 ila 15 yaşları arasında saygın bir kıdemli olduğunun bir işaretidir.

Ancak, bazı kedilerin yaşlarına bakılmaksızın diğerlerinden daha kötü dişlere sahip olabileceğini unutmayın.

Gözler

Kedinizin dişleri her zaman umduğunuz güvenilir gösterge değilse, gözler kedinizin yaşı hakkında size yararlı bir ipucu verebilir. 12 yaşından sonra, kedinin gözleri genellikle bulanıklık göstermeye başlar. Ve yırtılma ve göz akıntısı fark ederseniz, muhtemelen ellerinizde kıdemli bir kedi var.

Kaslar ve kemikler

Yaş görünümlerin arkasına saklanabilir, bu nedenle kedinizin yaş tahminini yapabileceğiniz özelliklere dikkat edin. İnsanlarda olduğu gibi, daha yüksek aktivite seviyesi kedinizin kas tanımını verir. Oynamak, atlamak ve koşmak genç bir kedinin oyunudur. Bu nedenle, kedinizin kas kütlesini kaybetme eğiliminde olduğunu fark ederseniz veya çok fazla hareket etmeyi sevmezse, bu yaşlanma belirtisi olabilir.

Kürk

Bir kedinin kürkü yaşla birlikte değişir. İnce, yumuşak kürk genellikle sadece genç kediler için ayrılmıştır. Yaşlı kediler gri saç lekeleri olan daha kalın, daha kaba bir kürke sahip olma eğilimindedir.

İlgili İçerik; Kediler Doğaüstü Varlıkları Görebilir mi?

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER