Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir? Kelime-i Şehadetin Arapça ve Türkçe Okunuşu

Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir?  Kelime-i Şehadetin Arapça ve Türkçe Okunuşu

İslam Dininin ilk şartı olarak bildiğimiz Kelime-i şehadet, hem kalbimizden hem de dilimizden her saniye geçirmemiz gereken bir zikirdir. Kelime-i şehadet nasıl söylenir, Kelime-i şehadetin Arapça ve Türkçe okunuşunu sizler için bu yazımız da hazırladık.

Kelime-i Şehadet zikri, Allah’tan başka ilah olmadığına ve Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)’in de O’nun kulu ve elçisi olduğuna gönülden inanarak söylenen “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh” bir ibaredir.

Şehadet’in kelime anlamına baktığımızda ‘tanıklık etmek’ demektir. İslam dininin 5 temel esasından biri olan Kelime-i Şehadeti getirdiğimizde Allah’ın (c.c)’un birliğini ve Efendimiz (SAV)’in Peygamberliğini kabul ettiğimizde Müslüman olmuş oluruz. Kelime-i şehadet zikrinin ilk kısmı zat, sıfat ve fiilleriyle tek olan Allah (c.c)’a, ikinci tarafı da Peygamberimiz (SAV)’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna, Allah’tan emir ve haberler getirdiğine tanıklığını ifade eder. Kelime-i şehadet getirmeyen kimse Müslüman olamayacağı gibi bu zikri söyleyen kimsenin de kalbiyle tasdik etmesi gerekir.

İlgili İçerik; Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapılmalı, Duanın Kabul Olması için Dua Var mıdır?


KELİME-İ ŞEHADETİN ARAPÇA OLARAK OKUNUŞU;

Kelime-i Şehadet

Kelime-i Tevhid Nasıl Çekilir ? Kelime-i Tevhid Fazileti ve Hadisler..!

Okunuşu: “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü”

Anlamı: “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilâh yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve rasûlüdür”

“KELİME-İ ŞEHADETİN FAZİLETLERİ”

Ömer İbni Hattâb (r.a) rivayetlerine göre, Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu:

“Sizden biriniz güzelce abdest alır –onu tastamam yapar– sonra da: Eşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh, derse, o kimseye cennetin sekiz kapısı açılır. O da dilediği kapıdan girer.” (Müslim, Tahâret 17. Ayrıca bk. Ebû Dâvud, Tahâret 65; Tirmizî, Tahâret 55; İbni Mâce, Tahâret 60)

Peygamberimiz (SAV)’in “iman nedir?” sorusuna, kelime-i şehâdeti zikrettikten sonra, “Allah ve Resûlü’nün kisiye her seyden daha sevimli olmasıdır” (İbn-i Hanbel, IV, 11)”

Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir Dinle;

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER