Din

Kelime-i Tevhid Nasıl Çekilir ? Kelime-i Tevhid Fazileti ve Hadisler..!

En faziletli zikirlerimizden bir tanesi olan “La ilahe illalllah” Allah’ın varlığını ve birliğini ifade ediyor. Kelime-i Tevhid, imanımızı tazelemek için söylenen en anlamlı ve en güzel sözler arasında yer alıyor. Bu yazımız da sizler için Kelime-i Tevhid zikrinin hem Arapça hem de Türkçe okunuşunu hazırladık.

İslam Alemine göre Müslüman olan herkesin bilmesi ve inanması gereken Kelime-i Tevhid; “Lâilahe illallah: Allah’tan başka ilah yoktur” anlamına geliyor. Günlük hayatımızın hemen hemen her anında olması gereken “La ilahe illallah”, tesbihte çekebileceğimiz en faziletli zikirlerdendir. Öyle ki Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hadis-i şerifinde, “Zikrin (Allah’ı anmanın) en faziletlisi “La ilahe İllallah” demektir.” (Tirmizi) buyurmaktadır. Kelime-i tevhid’in uzun halindeki “Muhammedün Resulullah” mana olarak Muhammed Allah’ın elçisidir” anlamına gelir. Allah (c.c)’un kitabı olan Kuran-ı Kerim’de Allah’a imadan sonra devamlı olarak hatırlatılan husus, Peygamberimiz (SAV)’in peygamberliğine imandır.

Kelime-i Tevhid Yazılışı ve Okunuşu

Kelime-i Şehadet Nasıl Getirilir? Kelime-i Şehadetin Arapça ve Türkçe Okunuşu


KELİME-İ TEVHİD’İN ARAPÇA OKUNUŞU ve ANLAMI;

Okunuşu: “La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah”

Anlamı: “Allah’tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah’ın Peygamberidir”

lailaheillallahmuhammedenrasulullah

KELİME-İ TEVHİD’İN MEAL AÇIKLAMASI:

1. Lâ: Yoktur.
2. ilâhe: Hiç Bir İlah.
3. İllallâh: Ancak Allah’u Tealadan Başka.
4. Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem.
5. Resûlüllah: Yüce Allah’ın c.c göndermiş olduğu Resulüdür.

KELİME-İ TEVHİDİN FAZİLETLERİ NELER? KELİME-İ TEVHİD ZİKRİ HADİSLERİ

“İman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (Buhârî, Îmân 3; Müslim, Îmân 58)

Ebu Hureyre (ra)’un naklettiklerine göre; Peygamber Efendimiz (SAV); “İmanınızı tazeleyiniz.” buyurdu.“Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?””La ilahe illallah’ı çok söyleyiniz.” buyurdu. (Ahmed bin Hanbel)

“Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir.” (Buhari)

“Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar.” (Taberani)”,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu