1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Keloid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Keloid Belirtileri Nelerdir ?

Keloid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir? Keloid Belirtileri Nelerdir ?

Keloid, aşırı hücre üretimi sonucunda deformasyona uğrayan derinin kontrolsüz şekilde anormal iyileşme göstermesi durumudur. Bu durum cerrahi yaralar, iltihaplar, sivilce, yanıkları, su çiçeği veya böcek ısırıklarından sonra oluşabilen kontrolsüz hücre yenilenmesidir. Normal şartlar yaralar iyileşme için hücre yenilerler ancak iyileşme tamamlandığında doku onarımı da durur. Ancak keloidlerde durum böyle olmaz doku onarımı kontrolsüz şekilde devam eder ve bu yüzden yara iyileşmenin aksine büyümeye devam eder.  Peki, Keloid nedir? Ne demek? Keloid tedavisi nedir? Belirtileri nelerdir?

keloid

KELOİD NEDİR?

Keloid, aşırı hücre üretimi sonucunda anormal yara iyileşmesi durumudur. Toplumların %15’inde görülebilir. Ancak en sık 10-30 yaş arası görülür. Esmer kişilerde ve siyahilerde keloid olma durumuda yüksektir. Keloid nedeni tam olarak açıklanabilmiş değildir. Keloid’in farklı çeşitleri vardır bunlar ; cerrahi kesi sonrası gelişen keloidler, akne keloidalis nuchae, kulakmemesi keloidi, spontan(kendiliğinden) gelişen keloid, sessile keloid’dir  Keloid  bir çeşit  tümör olarak değerlendirilir ancak kanser değildir. Keloid vücudunuzda devamlı büyümeye eğilimlidir.

Keloid genellikle esmer ciltli ırklarda ve zencilerde daha yaygındır.İnsanlarda hormonların daha fazla çalıştığı ergenlik dönemi, hamilelik gibi dönemlerde ve hormon hastalıkları bulunanlarda daha fazla ortaya çıkmaya eğilimlidir.

Cerrahi kesi sonrası gelişen keloidler: Beyaz ırkta en çok görülen keloid tipidir. Vücudun kemik ve derinin gergin olduğu bölgelerde karşılaşılabilir.

Kulakmemesi keloidi: Kulakta kulak memesi yada kıkırdak delme işlemlerinden sonra ortaya çıkan keloid tipidir.

Akne keloidalis nuchae: Genellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde hormonların fazla olması sebebiyle , kıl köklerinin fazla olduğu deri bölgelerinde yada ensede ortaya çıkan keloid tipidir. Sürekli aynı bölgede oluşan sivilce ve iltihaplanma sonrası dokunun travmatize olmasıyla  oluşur. Bu keloid tipi en çok cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Spontan(kendiliğinden) gelişen keloid: Genel olarak travma sonrası oluştuğu düşünülsede çoğu zaman sebepsiz yada eski yaralardan tekrar keloid gelişmesi olarak düşünülür.

Düz keloid: Düz keloid,vücudun herhangi bir  yerinde olabilir. Bu tür durumlarda cerrahi işlemler tavsiye edilmez çünkü işlem sonrası tekrar etme olabilmektedir.

KELOİD TEDAVİLERİ NELERDİR ? 

Cerrahi eksizyon tedavisi :

Genelde cerrahi tedaviler önerilmez yada yanında yardımcı tedaviler ile desteklenerek yapılır. Cerrahi işlem sonra  keloidin tekrar etme olasılığı %50-100 oranındadır.  Bu nedenle sıklıkla tercih edilmesede operasyondan sonra yarada deri gerginliği olmamasına özen gösterilir. Tedavi özel jeller ve silikon örtü ile desteklenebilir.

Silikon örtü ve jeller:

Cerrahi işlemler sonrası silikon örtü kullanımı keloidi büyük oranda engeleyebilir. En az 12 saat olmak üzere iki hafta boyunca  kullanılmalıdır. Silikon jeller de keloid tedavisinde kullanılır ancak etkinliği tartışmalıdır.

Ligasyon (bağlama):

Uzayan saplı keloidlerin oluşumunda kullanılabilir.

İntralezyoner steroid uygulama ( yara içine kortizon enjeksiyonu):

Keloid içine kortizon enjeksiyonu keloid tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerdendir. Ancak tedavi sonrası keloid tekrar etme olasığı %50’dir. Beraberinde uygulanan destek detaviler ve cerrahi operasyon daha iyi sonuç vermesini sağlar.

Lazer tedavisi:

Pulsed dye lazer ve fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi keloid tedavisinde kullanılabilir. Ancak diğer yöntemlerle kombinasyonu daha başarılı sonuç verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap