Kestane Kabuğu Suyunun Faydaları

Kestane Kabuğu Suyunun Faydaları

Bildiğiniz üzere Kestane, lifli bir yapıya sahiptir. Kestane kabuğu ile saç boyama nasıl yapılır? Kestane İçeriğinde bulunan lifler sayesinde vitamin ve mineral olarak zengin içeriğe sahiptir.
Ayrıca bu ürünü kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Kestane kabuğu ile saç nasıl boyanır, kestane kabuğunun faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.
Kestane Nedir? Kestanenin Faydaları Nelerdir?
Kestane uzun ömürlü bir ağaçtır. Boyu 30 metreye kadar ulaşabilen bir gövdesi bulunur. İlk olarak düz olan kabukları sonrasında ise derin yarıklar ve çıkıntılar meydana gelmektedir. Yapraklarının uzunlukları da 10- 20 cm uzunluğundadır. Kenarları dikenli olup sapları da kısa yapıdadır. Çiçekleri, dallarının ucunda toplu bir şekilde durmaktadır. Kestanenin meyvesi, dışı dikenli bir kapsül içinde bulunmaktadır. 2-3 adet tohuma sahiptir ve bu tohumlara kestane denir.

“Kestane ülkemizde genelde Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir. Kestanenin yaprakları Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve kaldırılır. Meyvelerin hasat zamanı Eylül – Ekim ayları gibidir. Tohumlar çatladıktan sonra meyveleri yere düşer. Düşen meyveler toplanıp kurutulur ve daha sonra nemsiz bir ortamda muhafaza edilir.”

Kestanenin Faydaları
Kestane kabız yapıcı etkiye sahiptir.
Balgam sökcü özelliği vardır.
Kestane cildin rengini parlatır ve canlandırır.
Varis ve basur memelerinin oluşmasına engel olmaktadır.

Mucizevi ürün olan Kestanenin kabukları da en az kendisi kadar faydalıdır. Kestane kabuğu c vitamini içermektedir. Ayrıca çay gibi demlenip suyu içildiği zaman ateş düşürür. Kestane kabuğu sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.

Biraz da Kestane Kabuğunun Faydalarına göz atalım;

Kestane Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Psikolojik ve fiziksel yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir..
Kestane kabuğu C vitamini barndırdığından dolayı bağışıklığı güçlendirmektedir.
Kestane kabuğunun suyu içilirse ateşinizi düşürmeye yardımcı olacaktır.
İştah açma etkisiyle, iştahsız çocuklara takviye olarak verilebilir.
En önemli etkilerinden biri Cinsel gücü arttırmaya faydalıdır.
Hastaların iyileşmesine yardımcı olur.
Sağlık için bir diğer yararı da kandaki kolesterol oranını düşürmesidir.
Halk arasında yaygın olarak Saçları sağlığı için de kullanılmaktadır.
Kansızlığa iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır bunun sonucunda varis oluşumunu engeller.

Eğer daha canlı ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken şudur; Bir avuç kestane kabuğunu suda kaynatın, Suyunu süzüp, soğumasını bekledikten sonra saçlarınızı yıkayınız. Bir saat bekledikten sonra saçlarınızı temiz su ile durulamalısınız. Saçlarınız hem daha canlı ve parlak olacak bunun yanında da güneşe çıktığnızda hafiften kızıla doğru bir renk verecektir.
(Kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Burada yazılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır.)

Gelelim merak edilen konuya; Kestane Rengi Saç Boyama Nasıl Yapılır?

Saçlarınızda kestane rengine sahip olmanız için kimyasal boya vs kullanmanıza gerek yok. Kestanenin kabuğu ile kimyasal madde içermeyen sağlıklı saç boyanızı kendiniz elde edebilirsiniz.
Gerekli malzemeler;
50 gram zeytinyağı, 1 çorba kaşığı toz şap, 1 çorba kaşığı cevizin taze yeşil kabuğu ve 4 çorba kaşığı su. Yapmanız gereken bütün malzemeleri 15 dakika kaynatmaktır. Karışım soğuyup ılık hale gelince süzmelisiniz. Saçınıza fırça ile sürüp 40 dakika kadar bekletip sonrasında yıkayınız.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER