Tarihte ilk olarak 5 bin yıl önce mumyaları sarmak için kullanıldığı bilinen keten tohumu, dünyanın ekimi yapılarak üretilen ilk ürünleri arasındadır. İçerdiği yüksek miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi ile bilimsel araştırmaların odağı olmuş sağlık açısından faydaları tespit edilince '' süper gıda '' olarak tanımlanmıştır.  Bilinçli kullanımda şifa deposu haline gelen “keten tohumunun faydaları nelerdir, keten tohumu nasıl kullanılır?” diye merak ediyorsanız sizin için yazımızda yer verdik merak ettiğiniz her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. İşte keten tohumu hakkında merak edilenler… KETEN TOHUMU HAKKINDA MERAK EDİLENLER! Keten tohumu, yaklaşık 2 metre boyunda büyüyebilen bir bitkidir. Keten bitkisinin tüketilen kısmı daha çok minik, kahverengi veya altın renkli tohumlardır. Fındık tadında tohumları tek başlarına yenebileceği gibi keten tohumu yağı çıkarmak için ezilip bu şekilde de tüketilebilir. Keten tohumu sıfır kolestrol içerir ve içerisinde çok yüksek miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi vardır. Keten tohumu ayrıca bazı vitamin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır. Birçok ülkede alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan bu besin kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklara karşı tedavi edici özelliğide araştırılarak geliştiriliyor. Uzmanlar günlük beslenmede mutlaka günde bir yemek kaşığı keten tohumu tüketilmesini tavsiye ediyor. Keten Tohumu Keten tohumunun faydaları nelerdir ? Düzenli tüketilen keten tohumu kan şekeri seviyesini kontrol eder. Birçok diyet listesine besleyiciliği ve içerisinde bulunan protein, lif, magnezyum, fosfor gibi maddelerle midede tokluk hissi verip besler. Böylece kalori alımını engeller. Keten tohumu kan basıncını düzenler yüksek tansiyon riskini azaltır. Keten tohumu iyi bir antioksidan kaynağıdır ve içerisine bol miktarda fitokimyasal vardır bu yönü ile kansere karşı korumada ve tedavisinde iyi bir işlev görüyor. Keten  tohumunda sıkça gördüğümüz omega-3 yağ asitlerinin meme, kolon ve prostat kanseri riskini azalttığı bilimsel olarak açıklanmıştır. Keten tohumunu her gün kullanarak vücudunuzun bağışıklığını artırabilirsiniz böylelikle sedef hastalığı gibi enflamatuar hastalıklara karşı önlem almış olursunuz. Keten tohumunun düzenli tüketimi göz sağlığına çok faydalıdır , “kuru göz” sendromunu azaltır. Keten tohumu özellikle kadınlar için kadın sağlığını korumada önemli rol oynar. Kadınsal hormonları dengeleyen bu tohum içerdiği lignan ile menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olur ve üreme sağlığına da faydalı olacaktır. Genellikle hormon tedavilerinde kullanılır.

Keten tohumu yağının faydaları

Kozmetik alanda sıklıkla kullanılan keten tohumu yağı cilt sağlığını korumada önemli rol oynar. Ciltte kuruma, akna, egzama ve güneş yanıkları için kullanılır. Ciltteki yağ dengesini eşitler iltihaplı bölgeleri kurutarak iyileştirir. Ayrıca keten tohumu yağı protein bakımından oldukça zengindir böylece saç ve tırnak kırılmalarını önler güçlendirir. Keten tohumu yağı hem kabızlık hem de ishal tedavisinde kullanılır. Düzenli kullanımda bağırsak hareketlerini düzenler bağırsakta oluşan zararlı bakterileri önler dışkı yoğunluğunu düzenler.

Keten Tohumu Kullanım Önerileri :

Keten tohumu yağını ilk kez kullanacaksanız salata sosunuza bir miktar ekleyerek yada hergün bir kaşık içerek ilk adımı atabilirsiniz. Yüksek ısıya maruz kalamaz ısıyla beraber zararlı bileşikler oluşturabileceğinden, keten tohumu yağı tüketilirken yemek pişirmek için kullanılmamalıdır. Gıdada olarak kullanıma ek olarak cilt sağlığı ve cildin nemini arttırmak için cilde keten tohumu yağını vücudunuza uygulanabilirsiniz. Bunun yanında, saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını güçlenmesini ve parlamasını desteklemek için, saç maskesi olarak keten tohumu yağı kullanabilirsiniz böylelikle kırılmayan gür ve uzun saçlara sahip olursunuz. Diyet programınızda zayıflamaya yardımcı olarak yoğurtla beraber tüketebilirsiniz. 1 kase yoğurdun içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu koyarak hem yoğurdun hem de keten tohumunun besleyici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Keten tohumunun günde 1-2 tatlı kaşığı tüketilmesi önerilir. Daha fazlası bağırsak hareketlerini etkileyeceği için sorun yaşamanıza sebep olur.