1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Kıbrıs Avrupa’da Mı, Asya’da Mı?

Kıbrıs Avrupa’da Mı, Asya’da Mı?

Kıbrıs, Türkiye’nin güneyinde, Yunanistan’ın güneydoğusunda, Mısır’ın kuzeyinde, İsrail ve Lübnan’ın kuzeybatısında ve Suriye’nin batısında yer alan bir Akdeniz adasıdır. Kıbrıs, 3.572 mil karelik yüzölçümüyle üçüncü büyük Akdeniz adasıdır. Kıbrıs bazen Avrupa, Asya ve hatta Orta Doğu’da yer almaktadır.

Coğrafi olarak, Kıbrıs Asya’ya daha yakındır, ancak tarihsel ve kültürel olarak bir Avrupa ülkesidir. Kıbrıs’ın farklı yönetimlerle dört jeopolitik bölümü vardır. Kıbrıs Cumhuriyeti güneye doğru adanın üçte ikisini kaplar ve Türkiye Cumhuriyeti adanın kuzey üçte ikisini kaplar. Ayrıca İngiliz egemenliği altında olan Akrotiri ve Dikelya olmak üzere iki üs var. BM denetimindeki bu tampon bölge, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Cumhuriyeti’ni birbirinden ayırır.

Tarih;

Kıbrıs, insan işgali açısından dünyanın en eski ülkelerinden biridir. Yerleşimlerin 9000 yıldan daha eski bir tarihe dayandığını gösteren arkeolojik kanıtlar var. Kıbrıs, fetihlerle birçok krallık tarafından işgal edildi ve yönetildi. Ada, erken yüzyıllarda Yunanlılar ve Fenikeliler tarafından kurulmuş ve Orta Doğu için stratejik bir konum olarak hizmet vermiştir. Ada, Asur, Mısır, Büyük İskender yönetimindeki Yunanistan ve Roma Cumhuriyeti dahil olmak üzere birçok ulusun yönetimi altına girdi. Orta çağlarda Kıbrıs, Bizans, Osmanlı ve İngiliz İmparatorlukları gibi çeşitli imparatorlukların etkisi altındaydı. Kıbrıs, Britanya İmparatorluğu’na kiralanan bir Türk kolonisi olarak kaldı ve daha sonra 1925’te bir Kraliyet Kolonisi oldu. Kıbrıs, Kıbrıslıların yıllarca süren direnişinden sonra 1960 yılında bağımsızlık kazandı.

Kıtalar Arası Ülke Olarak Kıbrıs;

Kıbrıs, nasıl bakıldığına bağlı olarak hem Asya hem de Avrupa ülkesidir. Kıbrıs, siyasi eğilimleri ve Avrupa Birliği üyeliği ile bir Avrupa ülkesidir. Ancak coğrafi konumuna göre bir Asya ülkesidir. Bu, Kıbrıs’ı kıtalararası bir ülke yapar.

Yorum Yap

Yorum Yap