Kişisel Gelişim rehberi: Hayat bir sorumluluklar ve stres kasırgası olabilir, ancak doğru odaklanma ile daha iyi bir insan ve olmak istediğiniz kişi olmaya başlayabilirsiniz

Hayat bir sorumluluklar ve stres kasırgası olabilir, ancak doğru odaklanma ile daha iyi bir insan ve olmak istediğiniz kişi olmaya başlayabilirsiniz. Bu yazıda, nasıl daha iyi bir insan olunacağını çeşitli şekillerde öğrenmenize yardımcı olacağız. Kendinizi onurlandırmaktan küçük nezaket eylemleri yapmaya kadar, kendinizi geliştirmek ve bir birey olarak büyümek için her gün yapabileceğiniz bir şey var. Kişisel gelişim yolculuğunuza nasıl başlayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bilmeniz Gerekenler
Daha olumlu ve şefkatli olmak için bir şükran günlüğü tutun.
Ruh halinizi güzelleştirmek ve daha mutlu olmak için ruh ve beden sağlığınıza özen gösterin.
Olumsuz duyguları yeniden yönlendirmek için egzersiz yapmak ve yoga yapmak gibi öfke için daha sağlıklı çıkışlar bulun.

Kendiniz için hedefler belirleyin

Olumlu, elde edilebilir özlemler size gelişmek için bir şeyler verebilir. Herkesin yaşamak için bir şeye ihtiyacı vardır, bu yüzden hayattan ne istediğinizi düşünün. Bir şey için çabalamak sizi daha mutlu ve daha iyi bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda amacınızı bulmanıza da yardımcı olur. Bir kalem ve kağıt kullanın ve ulaşmak istediğiniz kısa ve uzun vadeli hedefleri yazın. Ulaşılabilir bir hedef bulmak ve belirlemek için kendinize şu soruları sormayı deneyin : 


Hayatında geliştirmek istediğin bir ilişki var mı?
Hangi sebepler veya hareketler hakkında tutkulusunuz?
Bitirmeyi düşündüğünüz bir proje var mı?
Boş zamanlarında ne yapmaktan hoşlanırsın?
Hedefinizi "daha iyi bir insan olmak" haline getirmek, tanımlaması ve başarması zor olabilir. Bunun yerine, kurgusal olmayan bir kitap okumak, kısa bir hikaye yazmak, her hafta sonu annenizi aramak veya her gün ihtiyacı olan birine yardım etmek gibi bir birey olarak büyümenize yardımcı olabilecek küçük hedefler seçin.

Bağışlama alıştırması yapın


Kendinizi ve başkalarını affetmek, ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Daha iyi bir insan olma yolculuğunuzda, tuttuğunuz kinleri bırakmak önemlidir. Geçmiş geçmişte kaldı; ilerleme zamanı. Geçmiş hatalarınızı affetmek ve size öğrettiklerinin farkına varmak için kendinize zaman tanıyın. O zaman seni üzenleri affet . Yaptıklarını unutamayabilirsin ve bunda bir sorun yok ama affetmek sana iç huzuru verebilir.
Geçmişteki hatalar üzerinde durmak aslında kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı artırabilirken, affetmek stresi yönetmenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir.

Başkalarına karşı empati kurun

Birinin neler yaşadığını hayal etmek size yeni bir bakış açısı kazandırabilir. Empati, daha iyi bir insan olmanın ilk adımlarından biridir çünkü şefkatinizi geliştirir. Empati geliştirmek, yalnızca diğer insanlara karşı daha duyarlı olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalıcı ilişkiler kurmanıza ve daha az yalıtılmış hissetmenize de yardımcı olur. Empatik olmak , bakış açınızı zorlarken bir arkadaş edinmenize yardımcı olur. İşte daha empatik olmanın bazı yolları :
İnsanlar hakkında varsayımlarda bulunmaktan ve hemen sonuçlara varmaktan kaçının.
Kendinizi başka birinin yerinde veya durumunda hayal edin.
İlginizi ifade etmek için aktif olarak dinleyin ve birinin duyulduğunu hissetmesine yardımcı olun.

Yardım Edin

Başkalarına yardım etmek sadece onlara fayda sağlamaz; size de faydası var! Araştırmalar, fedakar olmanın (başka birinin refahını artırma eylemi) ruh halini ve genel mutluluğu iyileştirdiğini gösteriyor. Bu nedenle, yerel bir barınakta gönüllü olmayı, kullanılmış kıyafetleri bağışlamayı veya parkta çöp toplamayı düşünün. En küçük hareket bile en büyük farkı yaratabilir.
Her gün en az bir nezaket eylemi yapmayı hedefleyin. Büyük veya zaman alıcı bir şey olması gerekmez. Hatta umumi bir banyo aynasına "İçten ve dıştan güzelsin!" birinin gününü yapabilir.

Konfor alanınızın dışına çıkın

2023 Kışı Nasıl Geçecek ? Meteoroloji ve Uzman Yorumları 2023 Kışı Nasıl Geçecek ? Meteoroloji ve Uzman Yorumları

Bir birey olarak büyümek için kendinizi yeni deneyimlere maruz bırakın. Konfor bölgeleri harikadır ama aynı zamanda durgun da olabilirler. Arada bir günlük programınızı değiştirin, yeni bir şeyler deneyin ve konfor alanınızın dışına çıkın . Sizi biraz rahatsız eden yeni şeyler denemek ufkunuzu genişletebilir ve gözlerinizi farklı bir bakış açısına açabilir. 
Konfor alanınızın dışında yapabileceğiniz şeylerin bir yapılacaklar listesi yapın . Ardından, her hafta sonunu listeden bir etkinliği kontrol ederek geçirin.
Eğlenceyi ikiye katlamak için arkadaşlarınızdan maceralarınızda size katılmalarını isteyin.
Öğle yemeği için farklı bir kafeye giderek veya işe alternatif bir yoldan giderek farklı bir rutini deneyin.
Kendinize meydan okumaktan korkmayın. Elinizden gelenin en iyisini yaparsanız imkansız elde edilebilir.

Yeni bir şey öğrenin

Kendinizi geliştirmenin en iyi yollarından biri kendinizi eğitmektir. Bilgi, özellikle diğer insanların durumlarını anlamak söz konusu olduğunda, uzun bir yol kat edebilir. Okulda olun ya da olmayın, kendi kendine eğitim, bir birey olarak büyümenize ve gelişmenize yardımcı olabilir. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar çok perspektif kazanırsınız.  İşte bugün yeni bir şeyler öğrenmenin bazı yolları:
Çevrimiçi olarak veya bir kütüphanede ilgilendiğiniz bir sınıfa kaydolun. Belki bu bir sanat dersi ya da Amerikan Edebiyatı dersidir.
Kurgusal olmayan bir kitap okuyun.
İş, para, kültür veya akıl sağlığı gibi hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir konu hakkında videolar izleyin.