Kültür ve Turizm Bakanlığı bir süre önce Kız Kulesinin bakıma alınacağını ve restorasyonlar gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Bu duyurunun arkasından Bakanlık Kule'nin etrafını tamamen kaplayacak şekilde kapatmıştı. Uzun süren çalışmalar henüz tamamlanabilmiş değil. Bugün sosyal medyaya akşam saatlerinde düşen görüntülere bakıldığında kız kulesinin bir bölümünün yerine olmadığı görüldü. 

kız kulesi yok

Bu durum karşısında şaşıran sosyal medya kullanıcıları "Kız kulesi nerede?" "Kız kulesine ne oldu?" gibi sorularla ilgilere sesini duyurmaya çalışıyor. Sosyal medyaya yansıyan video ve fotoğraflarda kule kısmının olmadığı net olarak görülüyor. Videoda vapur kız kulesinin arkasından geçiyor ve etrafı kapatılan kulenin önündeki branda gibi duran kısımdan geminin geçişi seyredilebiliyor. Haliyle kulenin yerinde olmadığı endişesi oluşan insanlar Kültür ve Turizm Bakanlığından açıklama bekliyor.

Kültür Bakanlığından Ömrünü Doldurmuş Beton Açıklaması

Kültür Bakanlığı sosyal medyada yayılan haberler sonrası hemen bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada Kültür Turizm Bakanlığı: "Hazırlanan raporlar doğrultusunda ömrünü doldurmuş betonarme aksam, yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesiyle ve evrensel koruma ilkelerine uygun şekilde yapılmaktır." ifadelerine yer verdi.

Açıklamaya göre Kız Kulesinin en azından üst kısmının tamamen yıkıldığı anlaşılmış oldu. Ortaya çıkacak yeni görüntü beklenirken bazı sosyal medya kullanıcıları eski  ve başarısız restorasyon girişimlerinden örnekler vererek endişeli olduklarını dile getirdiler.

Kız Kulesini kim yaptırdı?

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler olan, İstanbul Boğazı'nın Marmara Denizi'ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir. Kulenin MÖ 24 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Evliya Çelebi Kız Kulesini şu şekilde tarif eder: Deniz içinde karadan bir ok atımı uzak, dört köşe, sanatkarane yapılmış bir yüksek kuledir. Yüksekliği tam 80 (seksen) arşındır. Sathı mesehası iki yüz adımdır. İki taraftan kapısı vardır.

Kule dünden bugüne defalarca restorasyona uğramış bir kaç kısmı yıkılmış ve yenien yapılmış ve orjinal halinden biraz uzaklaşmıştır. Günümüzdeki yapının önemli kısmı II Mehmet döneminde yapılmıştır.

İlk olarak Yunan döneminde bir mezara ev sahipliği yapan bu ada Bizans döneminde inşa edilen ek bina ile gümrük istasyonu olarak kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise gösteri platformundan, savunma kalesine, sürgün istasyonundan, karantina odasına kadar birçok işlev yüklenmiştir. Asli görevi olan ve yüzyıllardan beri varlığı ile insanlara, geceleri ise geçen gemilere göz kırpan feneri ile yol gösterme işlevini hiç kaybetmemiştir.

2000 yılında restore edilen yapının büyük bölümünün restorana çevrilmesi büyük tepki toplamıştı.