İlginç BilgilerSağlık

Konserve Ton Balığı Zararlı mıdır ? Sağlıklı Ton Balığı Konservesi Nasıl Anlaşılır ?

Omega-3 bakımından son derece zengin olan konserve ton balığı yemek zararlı mıdır ? İşte konserve ton balığı ile ilgili bilmeniz gerekenler..

Bir çoğumuzun yemek yapmaya üşendiği zamanlarda yemeği tercih ettiği konserve ton balıkları, bir kaç sene devam edebilecek raf ömrüne sahiptirler. Ton balığı kolay ulaşılabilmesi, düşük maliyeti ve beslenme faydaları sebebi ile öğünlerde tüketmek için kolay bir gıda olabilir. Fakat, çok fazla ton balığı tüketmenin sağlığınız için bazı zararları olabilir. Konserve ton balığı ağır metaller ve diğer elementler içerebilir, bu da her gün yememeniz gereken bir yiyecek olduğu anlamına gelir.

Konserve Ton Balığı Yemek Zararlı mı


Konserve Ton Balığı Tüketmek;

Dışarıdan almak zorunda olduğumuz Omega-3 bakımından en zengin gıdalardan birisi ton balığı. Omega-3 kaynağı olmasının yanında selenyum, magnezyum ve B vitamini bakımından da zengin olması ton balığını adeta eşsiz bir besin kaynağı haline getiriyor. Peki sağlık açısından sorun nerede başlıyor?

Sorunlar kullanılan yağ ile başlıyor;

Günümüzdeki ton balığı konservelerinin birçoğu yağ kullanılarak yapılıyor. Doymuş yağ oranı yüksek konserveler maalesef kalp ve damar tıkanıklığına neden oluyor. Üstelik tek sorun bu değil. Konservelerde kullanılan doymuş yağ kötü kolesterolün yükselme sebeplerinden birisi.

Sağlıklı bir ton balığı konservesi nasıl olmalı?

Bir porsiyon ton balığı konservesi, bütün yağı alındıktan sonra bile yaklaşık 300 kalori içerir. Üstelik bu yağın bir kısmı da son derece zararlı olan doymuş yağlardan oluşur. Oysa suda konserve edilmiş ton balığı sadece 90 kaloridir ve içeriğinin büyük kısmı dışarıdan almamız gereken vitamin ve minerallerden oluşur.

Sağlıklı ton balığı konservesi nasıl olur
Sağlıklı ton balığı konservesi

İlgili İçerik; Günde Ne Kadar Omega 3 Almalısınız ?

Balığın içindeki cıva miktarı son derece önemli

Her balık, suda geçirdiği dönem boyunca doğaya karışan cıvanın bir kısmını emer. Cıva oranı büyük balıklarda daha yüksekken, küçük balıklarda daha düşüktür. Balıktaki cıva oranı, balığın yetiştiği yere göre önemli farklılıklar gösterir. Buna göre, doğada yaşayan bir balıkta daha yüksek cıva varken, kontrollü bir ortamda yetiştirilen çiftlik balığında daha az cıva bulunur.

Cıva önemli bir risk faktörü

Yüksek cıva tüketimi tedavisi mümkün olmayan pek çok organ hasarına yol açıyor. Özellikle hamilelik döneminde alınan cıva, bebekte zihinsel gelişim bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu nedenle başta hamilelerin ve küçük çocukların cıva alımını sınırlamak için belli miktarda balık tüketmesi yerinde olur. ABD Çevre Koruma Ajansı, ton balığının haftada bir öğün tüketilmesini tavsiye etmektedir. Unutmadan belirtelim, büyüme ve hamilelik dönemindeki ton balıkları, diğer ton balıklarına oranla daha fazla cıva emer. Bu yüzden üreme ve büyüme dönemindeki ton balıklarından uzak durmakta fayda var.

Haftada 1 porsiyon konserve ton balığı ile harikalar yaratabilirsiniz..!

Ton balığı, sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak kanser hücresine dönüşmesini engelleyen bir antioksidan olan selenyum bakımından zengindir. Kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyen selenyumun bir yararı da bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ton balığında bol miktarda bulunan Omega-3 yağ asitlerinin aynı zamanda yüksek tansiyon ve kolesterole de iyi geldiği bilinmektedir. Haftada bir öğün ton balığı tüketmek, sağlıklı kalmanın kolay yollarından birisi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu