Konuşamayan Çocuklar için En Etkili Hz. Musa Duası ve Dilin Bağını Açan Zikirler..!

Konuşamayan Çocuklar için En Etkili Hz. Musa Duası ve Dilin Bağını Açan Zikirler..!

Doğduğundan beri hiç konuşamayan ya da konuşma bozukluğu yaşayan çocuklarımız için uygulanabilecek olan tıbbi tedavi yöntemleri olduğu gibi son derece etkili olan manevi reçetelerde bulunmaktadır. Konuşamayan ya da kekemelik yaşayan çocuklar için okunması tavsiye edilen Hz. Musa’nın konuşma duası, Taha Suresinde yer alıyor.

Dilin bağını açan dua olarak da nitelendirebileceğimiz konuşma dua tavsiyelerinin detayları yazımızda sizlerle.  Konuşamayan çocuklar için okunacak en tesirli dualar…

Her çocuğun gelişimi aynı şekilde devam etmez bazı çocuklar çok erken yaşta konuşmayı sökerken bazı çocuklar ise 4 yaş civarına kadar konuşma belirtisi göstermezler. Çocukluk dönemlerinde beklediğiniz konuşma durumu ile ilgili şu yaşta konuşmaya başlar diyebileceğimiz bir yaş aralığı kesinlikle yoktur. Çocuklarının dil becerisini geliştirmek isteyen bilinçli ebeveynler, gün içerisinde bazı sesli alıştırmalar yaparak dilini açmak ister. Fakat ne yazık ki bazı durumlarda aileler, ne yaparlarsa yapsın yaş dönemi geçmesine rağmen bir türlü çocuğunu konuşturamaz ya da anlaşılamayan bozuk kelimelerin düzeltemez. Bu ve bunun gibi benzer durumlarda ise ilk olarak doktora başvurulabilmektedir.

Konuşamayan çocuklar için okunması gereken dua

Buna da Bakınız; En Etkili Evlilik Duası; Evlenmek İçin Okunması Gereken Dualar

Kuran-ı Kerim’de geçen konuşamayan çocuklar için Hz. Musa’nın duasının konumuzla direkt olarak ilişkisi vardır.

Allah (c.c)’un Hz. Musa (a.s)’a olan ”Firavuna tebliğ” emrinde, Hz. Musa’nın dini anlatmak için Firavunun sarayına gittiğinde dilinde kekemelik vardı. Konuşma sıkıntısı olduğu için Allah’tan kardeş talebinde (Hz. Harun) bulunuyor ve şöyle dua ediyor:

Konuşamayan çocuklar için Hz. Musa'nın Duası

“Rabbişrah lî sadrî ve yessir lî emrî, vahlül ukdeten min lisanî yefkahu kavlî -Ya Rabbî, genişlet göğsümü, kolaylaştır işimi, çözüver şu dilimin bağını. Ta ki anlasınlar sözümü!” (Ta Ha, 20/25-28)

Bu ayeti 20 defa, Fatiha Suresi’ni de 7 kez okuyarak hem çocuğa hem de suya üfleyerek çocuk susadıkça içirin. Buna 27 gün boyunca devam edin. Allah’ın izni ile şifa olunabilir…

Kekeme Olan ya da Hiç Konuşamayan Çocuklar İçin Esmaül Hüsna Zikirleri;

Hiç konuşamayan ya da dilinde kekemelik olan çocuklar için tavsiye edilen tesbihlerden birisi de Esmaül Hüsna zikirleridir. Bir tabağa ”Ya Evvelü Ya Âhir” isimlerinin beraber yazıldığı temiz suya konulup silinir ve üzerine de 801 defa okunup, 7 gün ya da 21 gün tüketilirse, Allah’ın izniyle, kısa zamanda dili çözülmesi ve şifa bulunması bazı kaynaklarda geçmektedir.”

İlginizi Çekebilir; Depresyona İyi Gelen Dua ve Sureler, Kuran’da Sıkıntıya İyi Gelen Ayetler..!

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER