1. Ana Sayfa
  2. İlginç Bilgiler
  3. Kör İnsanlar Ne Görür? Körler Rüyasında Görür mü ?

Kör İnsanlar Ne Görür? Körler Rüyasında Görür mü ?

Gören bir kişinin, körlerin ne gördüğünü merak etmesi veya kör bir kişinin, deneyimin görmeyen başkaları için de aynı olup olmadığını merak etmesi son derece doğal bir durumdur. “Körler ne görür?” Sorusunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü farklı derecelerde körlük vardır. Ayrıca, bilgiyi “gören” beyin olduğu için , bir kişinin daha önceden görme yetisine sahip olup olmadığı da önemlidir.

Kör İnsanlar Aslında Ne Görüyor?

Doğuştan Körler Ne Görür; Hiç görmemiş bir kişi görmez . Kör doğan bir kişinin açıklaması, “kör bir kişinin siyahı gördüğünü söylemesinin yanlış olduğunu, çünkü bu kişinin çoğu kez kıyaslanacak başka bir görme hissi olmadığını söyler. “Bu sadece hiçlik” diyebiliriz. Gören bir kişi için, bunu şöyle düşünmek faydalı olabilir: Bir gözünüzü kapatın ve bir şeye odaklanmak için açık gözü kullanın. Kapalı göz ne görür? Hiçbir şey değil. Başka bir benzetme, kör bir kişinin görüşünü dirseğinizle gördüklerinizle karşılaştırmaktır.

Sonradan Kör Olanlar Ne Görür : Görüşlerini kaybedenler farklı deneyimler yaşarlar. Bazıları bir mağarada olmak gibi tamamen karanlık görürler. Bazı insanlar, tanınabilir şekiller, rastgele şekiller ve renkler veya ışık parlamaları şeklini alabilen kıvılcımlar görür veya canlı görsel halüsinasyonlar yaşarlar.

kör insanlar ne görür?


Körler Rüyasında Görür mü ?

Kör doğan bir kişinin hayalleri vardır ama görüntüleri göremezler. Rüyalar sesleri, dokunsal bilgileri, kokuları, tatları ve duyguları içerebilir. Öte yandan, bir kişinin görüşü varsa ve sonra onu kaybederse, rüyalar görüntüleri içerebilir. Görme bozukluğu olan insanlar rüyalarında görürler. Nesnelerin rüyalardaki görünümü, körlüğün türüne ve geçmişine bağlıdır. Çoğunlukla rüyalardaki vizyon, kişinin yaşamı boyunca sahip olduğu görüş aralığıyla karşılaştırılabilir. Örneğin, renk körlüğü olan biri rüya görürken aniden yeni renkler görmez. Zamanla görüşü bozulan bir kişi, önceki günlerin mükemmel netliğiyle rüya görebilir ya da şu anki keskinlikte rüya görebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap