Kör Tadım Testi Nedir, MasterChef Kör Tadım Testi Nasıl Yapılır ?

Kör Tadım Testi Nedir, MasterChef Kör Tadım Testi Nasıl Yapılır ?

Tadım teknikleri arasında bütün dünya mutfaklarında kullanılan kör tadım testi ürünlerin görüntüsü olmadan yalnızca lezzetine ve kokusuna bakılarak yapılan bir tadım örneğidir. Biz de bu yazımız da MasterChef’de sürekli konu olan kör tadım nedir, kör tadım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Son zamanlar da MasterChef programında gündeme gelen “kör tadım” kelimesi internet üzerinde sürekli araştırılıyor. MasterChef yarışmasından kulaklarımıza yazılan teknikler arasında yer alan kör tadım bizim fazla bilmediğimiz fakat dünya genelinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Kör tadımın yönteminin mantığının arkasında, yiyeceklerin ve içeceklerin görüntüsünün ve yapan kişiye dair önceden herhangi bir bilginin kesinlikle olmaması gerekir. Eğer önceden yemeği yapan hakkında bilgi alınırsa tadım yapılan yiyeceğe dair algının değişeceği mantığı yer alıyor. Peki kör tadım tekniği nasıl yapılır?

Masterchef Kör Tadım Testi

KÖR TADIM TESTİ NASIL YAPILIR?

Dünya genelinde yapılan bir araştırma sonucu gösteriyor ki “kalitesiz” ya da “lezzetsiz” bulunan yiyeceklerin, daha “kaliteli” ya da “lezzetli” bilinen yiyeceklerin ambalajına koyularak servis sunulduğunda lezzet algısında farklılık oluştuğu belirlenmiştir. İşte tam da bu sebepten ötürü satışa sunulan bir çok ürün üzerinde kör tadım uygulaması yapılmaktadır.

Özellikle yemek yarışmalarında haksızlık olmasın diye de uygulanan tadım tekniği yarışmacılar için önemli ölçüde eşit olmalarını sağlamaktadır. Tadan kişiler önlerine gelen ürünün üretenini ya da hazırlayanını bilmeden tadım yaparak daha doğru ve eşit tutumlar sergilenmesi sağlanıyor. Ayrıca ürünlerin servisinde birebir aynı gereçler kullanılarak gerçekleştirmeye özen gösterilmektedir. Kör tadım testi peynirden, gazlı içeceklere, kahveden zeytinyağına birçok farklı ürünlerde uygulanmaktadır.

  • Yorumlar Yok
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER